Siewierodonieck zajęty w połowie przez Rosjan. "Nie ma ryzyka otoczenia miasta"

Rosjanie zajęli połowę Siewierodoniecka i koncentrują swoje wysiłki na zdobyciu całego miasta. Poinformowały o tym lokalne władze. Rosyjskie wojsko ostrzeliwuje też pozycje ukraińskiej armii na innych odcinkach frontu w Donbasie. Pociski spadają również na cywilne zabudowania.

Według raportu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, najpoważniejsza ofensywa Rosjan jest skierowana na Siewierodonieck. Szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował, że rosyjskie wojsko weszło na teren miasta. Sytuacja jest bardzo trudna, walki toczą się już nie na obrzeżach, ale w środku miejscowości.

"Wszyscy wiedzą, że Siewierodonieck to Ukraina, tysiące ludzi, którzy kochają swoje miasto" - zaznaczył we wtorek Hajdaj w mediach społecznościowych. Podkreślił też, że "nie ma ryzyka otoczenia miasta".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Oprócz Siewierodoniecka Rosjanie prowadzą szturm w kierunku Bachmutu, Toszkiwki i Komyszuwachy. Ostrzeliwują też miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim. Giną tam cywile. W wyniku ataku lotniczego na Słowiańsk zginęły 3 osoby. W nocy rosyjska armia ostrzelała też Charków i Mikołajów, a także miejscowości w obwodach sumskim i dniepropietrowskim.

Zobacz wideo Ile będzie nas kosztować modernizacja armii? Pytamy wiceministra obrony narodowej

Ukraina. Trudna sytuacja humanitarna

Ambasador Bartosz Cichocki przekazał we wtorek w radiowej Trójce, że Ukraina potrzebuje zintensyfikowania pomocy humanitarnej. Konieczne jest również wsparcie militarne, aby pomóc Ukraińcom w walce z rosyjską armią.

Na antenie Programu 3. Polskiego Radia Bartosz Cichocki zwrócił uwagę na dramatyczną sytuację zwłaszcza na wschodzie Ukrainy. Zniszczone są tam stacje uzdatniania wody, a woda z nieczynnych kopalń zatruwa wody gruntowe. Do wielu miejsc woda pitna może być dostarczana tylko cysternami.

Cichocki zaznaczył, że Ukraina potrzebuje również dostaw broni, która umożliwi skuteczne odpieranie ataków Rosjan. Szczególnie potrzebne są zestawy rakietowe dalekiego zasięgu.

Wysłanie na Ukrainę rakiet MLRS krótszego zasięgu jest rozważane w Białym Domu. Pociski takie mogą skutecznie razić cele na odległość do 70 kilometrów.

****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: