Austria. W tekście o Zełenskim użyto porównania z nazistowskich magazynów. "Jawny antysemityzm"

Austriacki tygodnik "News" przedstawił "dogłębną analizę psychologiczną" Wołodymyra Zełenskiego. Prezydent Ukrainy został nazwany "wampirem", a jego działania określono jako "napędzane przez traumę żydowskich przodków". Dziennikarze z Niemiec zastanawiają się, jak jawne, antysemickie treści mogły zostać opublikowane w jednym z największych austriackich magazynów.

Wołodymyr Zełenski został opisany w austriackim tygodniku "News" jako "człowiek, który swoją wewnętrzną pustkę wypełnia kłamiąc i oślepiając - jak wampir". Dziennikarka i psychoterapeutka Monika Wogrolly, która przeprowadziła "zdalną analizę psychologiczną" prezydenta Ukrainy dodała, że polityk "jest napędzany przez traumę żydowskich przodków". 

Zobacz wideo

Austria. W opisie Wołodymyra Zełenskiego wykorzystano porównanie z nazistowskich magazynów

Artykuł został opublikowany w połowie kwietnia, ale dopiero reakcja austriackiego felietonisty Christiana Ortnera sprawiła, że o teście zrobiło się głośno. Dziennikarz zauważył, że porównanie polityka o pochodzeniu żydowskim do wampira, było wcześniej praktykowane przez propagandowe, nazistowskie magazyny "Der Stürmer" i "Voelkische Beobachter" - oba związane z NSDAP i publikujące antysemickie, poniżające treści. 

Christian Ortner swoje wnioski skonsultował z historykami, kulturoznawcami i izraelicką wspólnotą religijną. Wszyscy rozmówcy doszli do wniosku, że tekst o Zełenskim szerzy "czysty antysemityzm". Profesor dziennikarstwa na Uniwersytecie Wiedeńskim Maximilian Gottschlich potwierdził, że nazistowskie gazety nazywały Żydów "wampirami" czy nawet "wampirami narodu niemieckiego". Następnie dodaje, że w tekście przedstawiono "poważne, antysemickie stereotypy", które mogą doprowadzić do podsycania "niechęci antyżydowskiej".

Przeczytaj więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Wołodymyr Zełenski Zełenski: Europa musi pokazać siłę, bo Rosja rozumie tylko argument siły

Autorka tłumaczyła zachowanie Putina. "Czuje się niezrozumiany, niekochany"

- Wzniosłe powiązanie rzekomo zdiagnozowanych lub podejrzewanych zaburzeń psychicznych z często przywoływaną żydowską biografią Zełenskiego ma na celu ostateczne odwrócenie roli ofiara-sprawca - dodaje Gottschlich, który zaznacza, że podobnie mocne oskarżenia nie padły wobec drugiego z analizowanych polityków - Władimira Putina. Jak autorka opisała prezydenta Rosji? "Najprawdopodobniej czuje się niezrozumiany, zdewaluowany i niekochany w mediach i między ludźmi" - cytuje słowa dziennikarki derstandard.at.

Jak podaje "Spiegel", wydawca i właściciel magazynu "News" początkowo publicznie przeprosił za artykuł. Później uznał jednak, że porównanie jego tygodnika z nazistowskim magazynem "Der Stürmer" było zbyt mocne, dlatego też złożył pozew o zniesławienie i straty finansowe przeciwko Ortnerowi.

Władimir Putin Putin ma problemy ze wzrokiem? Tak podają źródła z Rosji

Więcej o: