Ukraiński parlament ma zdecydować w sprawie Ludmyły Denisowej. W tle drastyczne wypowiedzi

Portal Pravda podaje, że na wtorkowym posiedzeniu Rada Najwyższa Ukrainy może głosować ws. wyrażenia wotum nieufności wobec Ludmyły Denisowej, rzeczniczki praw obywatelskich. Wcześniej część dziennikarzy i lekarzy zaprotestowała przeciwko jej drastycznym opisom przestępstw seksualnych, których w Ukrainie dopuszczali się Rosjanie.

- Właśnie się dowiedziałam, że z polecenia prezydenta planowane jest na jutro wyrażenie wobec mnie, jako rzeczniczki praw człowieka w Radzie Najwyższej, wotum nieufności - przekazała Ludmyła Denisowa podczas konferencji prasowej. 

Zobacz wideo Kiedy Jarosław Kaczyński odejdzie z rządu? Pytamy Marcina Ociepę

Portal Pravda podaje, że doniesienia na temat wtorkowego głosowania ws. wniosku potwierdziło dwóch przedstawicieli Sługi Ludu, partii Wołodymyra Zełenskiego. 

Więcej informacji o wojnie w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl

Ukraiński parlament ma zagłosować ws. odwołania Ludmyły Denisowej

Ponadto o sprawie na Facebooku napisała Tetiana Peczonczyk z organizacji ZMINA - Centrum Praw Człowieka. Według niej w ukraińskim parlamencie planowany jest "pucz". Oceniła, że nie ma konstytucyjnych podstaw, aby usunąć z urzędu Denisową. Peczonczyk krytycznie oceniła ogólną działalność rzeczniczki w swoim wpisie, ale podkreśliła, że ukraińska konstytucja nie przewiduje wyrażenia wotum nieufności wobec urzędniczki.  

Pravda zauważa, że wcześniej część dziennikarzy podpisało się pod apelem skierowanym do Denisowej. Autorzy listu otwartego skrytykowali sposób, w jaki ombudsmanka opowiadała o popełnianych w Ukrainie przestępstwach seksualnych. Zbrodnie - m.in. gwałty na dzieciach - Denisowa opisywała, używając drastycznych szczegółów. 

"Przestępstwa seksualne podczas wojny są tragedią dla rodzin, trudnym i traumatycznym tematom, a nie tematem dla publikacji w duchu 'kroniki skandali'" - napisano w liście, pod którym podpisało się ponad 100 dziennikarzy, lekarzy czy obrońców praw człowieka. 

Milczący protest przeciwko gwałtom wojennym w Ukrainie.Denisowa: Okrucieństwa rosyjskich żołnierzy nie znają granic

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: