Zełenski apeluje do unijnych liderów: Europa musi pokazać siłę, bo Rosja rozumie tylko argument siły

Prezydent Ukrainy zaapelował do unijnych przywódców o zakończenie kłótni i zatwierdzenie kolejnych sankcji wobec Rosji, w tym embarga na dostawy ropy. Wołodymyr Zełenski rozmawiał z liderami podczas szczytu w Brukseli za pomocą łącza wideo.

- Europa musi pokazać siłę, bo Rosja rozumie tylko argument siły. To nie czas na podziały. Kłótnie w Europie muszą się skończyć - podkreślił w przemówieniu do unijnych przywódców prezydent Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski apeluje do unijnych przywódców: Spory tylko zachęcają Rosję

Jak mówił, Ukraina na własnym przykładzie pokazała, dlaczego tak ważna jest jedność. Stwierdził, że "od 24 lutego w jego kraju jest zjednoczenie ludzi" i dzięki temu udało się powstrzymać rosyjską armię. - Wewnętrzne spory tylko zachęcają Rosję do wywierania jeszcze większej presji na Unię - mówił Wołodymyr Zełenski.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl.

W Unii Europejskiej od niemal czterech tygodni toczą się negocjacje w sprawie szóstego pakietu sankcji. Jednomyślną zgodę blokują Węgry.

Prezydent Ukrainy podczas wystąpienia na unijnym szczycie zaapelował też o pomoc w odblokowaniu eksportu zboża. Z powodu blokady przez Rosję ukraińskich portów na Morzu Czarnym Ukraina nie może wysyłać zboża na swoje rynki zbytu do Afryki czy na Bliski Wschód.

Zobacz wideo Zełenski odpowiada na rosyjskie fejki: Nie złożymy broni

Mimo to, jak mówił Wołodymyr Zełenski, Rosja wygrywa tam wojnę propagandową, zrzucając winę na Europę. Prezydent Ukrainy ostrzegł też Unię przed konsekwencjami kryzysu żywnościowego w Afryce, co może przełożyć się na napływ migrantów na Stary Kontynent.

Wcześniej przewodniczący Rady Europejskiej zapewnił Wołodymyra Zełenskiego, że Unia przekaże finansowe wsparcie i pomoże w powojennej odbudowie. Charles Michel poinformował o tym na Twitterze. Napisał też, że kraje członkowskie będą nadal wzmacniać zdolności Ukrainy do obrony.

Ursula von der LeyenKomisja Europejska o nowelizacji ustawy o SN. "Pozytywny ruch"

Więcej o: