Joe Biden: USA nie przekażą Ukrainie systemów rakietowych, którymi można uderzyć w Rosję

Joe Biden poinformował, że Stany Zjednoczone nie przekażą Ukrainie systemów rakietowych, które mogłyby dosięgnąć terytorium Rosji. Wcześniej w amerykańskich mediach pojawiły się doniesienia, jakoby administracja Bidena rozważała dostarczenie Ukrainie systemów MLRS.

- Nie zamierzamy wysłać Ukrainie systemów rakietowych, które mogłyby uderzyć w Rosję - powiedział Joe Biden podczas rozmowy z dziennikarzami (cytat za forbes.com). 

Zobacz wideo Pomoc Ukrainie. 1,3 mln ładunku, w tym haubice M777, zostało wysłane z Kanady do Europy

CNN o systemach rakietowych dalekiego zasięgu dla Ukrainy

Wcześniej amerykańskie media - CNN i "The Washington Post" - informowały o możliwości przekazania Ukrainie zaawansowanych systemów rakietowych dalekiego zasięgu. Zdaniem informatorów CNN pomocowy pakiet miałby zostać ogłoszony w tym tygodniu.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl.

W ostatnich tygodniach ukraińscy urzędnicy wysokiego szczebla, w tym prezydent Wołodymyr Zieleński, apelowali do USA i ich sojuszników o dostarczenie mobilnych systemów rakietowych typu MLRS (Multiple Launch Rocket System). Te systemy broni mogą wystrzeliwać rakiety na odległość setek kilometrów - znacznie dalej niż którykolwiek z systemów, które Ukraina już posiada. Ukraina zabiega również o dostawy podobnych systemów typu HIMARS.

Reuters podkreśla, że nie jest jasne, do jakiego systemu rakietowego odniósł się w poniedziałek Joe Biden. 

Wywiady Sroczyńskiego"Rosja się rozpadnie. Musimy się przygotować na bałkanizację imperium"

Więcej o: