Rosyjskie MZS sprzeciwia się sankcjom na Koreę Północną. "Ślepy zaułek"

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że nakładanie kolejnych sankcji na Koreę Północną jest błędem. Rzeczniczka resortu Maria Zacharowa namawia Zachód do "porzucenia eskalacji prowadzącej w ślepy zaułek i powrotu do wspólnego poszukiwania rozwiązań politycznych i dyplomatycznych".

Chiny i Rosja zablokowały próbę nałożenia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ surowszych sankcji na Koreę Północną, które miały być odpowiedzią na przeprowadzenie przez ten kraj serii testów rakietowych. Rezolucję przewidującą sankcję forsowały Stany Zjednoczone i Korea Południowa.

Zobacz wideo

Rosyjskie MSZ: Na tym etapie polityka zwiększania nacisku sankcji na Koreę Północną się wyczerpała

W sprawie nałożenia sankcji na Koreę Północną wypowiedziała się rzeczniczka Rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Maria Zacharowa. "Jesteśmy przekonani, że na tym etapie polityka zwiększania nacisku sankcji na Koreę Północną się wyczerpała. Wprowadzenie nowych ograniczeń międzynarodowych jest błędne i mało obiecujące" - czytamy w wydanym przez rzeczniczkę oświadczeniu udostępnionym na stronie rosyjskiego MSZ. Zacharowa nawoływała do "porzucenia eskalacji prowadzącej w ślepy zaułek i powrotu do wspólnego poszukiwania rozwiązań politycznych i dyplomatycznych". 

Dodała, że jest to "jedyny możliwy sposób na zmniejszenie poziomu konfrontacji i niedopuszczalnego ryzyka, zbudowanie zaufania i docelowo długoterminowego uregulowania sytuacji wokół Półwyspu Koreańskiego z uwzględnieniem interesów wszystkich zaangażowanych stron".

Ukraińscy żołnierze opuszczają tereny zakładów Azowstal, MariupolAzowstal. Rosjanie zestrzelili śmigłowce podczas akcji zaopatrzeniowej

Ambasador Korei Południowej przy ONZ: Prowokacje, które pozostają bez odpowiedzi, tylko ośmielają dalsze eskalacyjne działania Korei Północnej

Korea Północna przeprowadziła w tym roku 15 testów rakietowych. Koreańczycy wystrzelili w tym tygodniu trzy pociski balistyczne. Miało to miejsce po zakończeniu przez prezydenta USA Joe Bidena wizyty w Azji Wschodniej. Stany Zjednoczone i Korea Południowa przekonywały, że społeczność międzynarodowa powinna odpowiedzieć zaostrzeniem sankcji.

Przeczytaj więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Ukraina. Rosjanin okradł mieszkanie i zrobił sobie zdjęcie. 'Miłośnik selfie' został zidentyfikowanyRosjanin okradł mieszkanie i zrobił selfie. Zostawił zdjęcie na dywanie

Ambasador Korei Południowej przy ONZ Oh Dżun argumentował, że rezolucja nakładająca surowsze sankcje na Pjongjang jest już i tak bardzo spóźniona. - Prowokacje, które pozostają bez odpowiedzi, tylko ośmielają dalsze eskalacyjne działania Korei Północnej - powiedział ambasador.

Dysponujące prawem weta w Radzie Bezpieczeństwa Rosja i Chiny sprzeciwiły się zaostrzeniu sankcji. Ambasador Chin przy ONZ Zang Dżun tłumaczył sprzeciw faktem, że USA nie przyjęły wcześniej chińskich propozycji, dotyczących Korei Północnej. Amerykańska ambasador Linda Thomas-Greenfield zarzuciła Chinom i Rosji, że chronią Kim Jong Una, mimo że Korea Północna narusza decyzje Rady Bezpieczeństwa ONZ.

*****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Zobacz wideo Dlaczego?
Więcej o: