Kardynał Angelo Sodano nie żyje. Były współpracownik Jana Pawła II miał 94 lata

W Watykanie w wieku 94 lat zmarł były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Angelo Sodano. Jego stan zdrowia pogorszył się po tym, jak zaraził się koronawirusem. COVID-19 dołączył do innych chorób, na które cierpiał hierarcha.
Zobacz wideo Niedzielski: Naszym celem jest sprowadzenie zakażenia COVID do charakterystyki, jaką ma grypa

W piątek włoskie media informowały o tym, że duchowny trafił do szpitala w stanie krytycznym. Jak podkreślały, stan jego zdrowia pogorszył się po tym, jak zachorował na COVID-19. Dziennik "Corriere della Sera" podawał, że zakażenie koronawirusem wykryto u kardynała Sodano 10 maja.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Nie żyje kardynał Angelo Sodano. Kim był?

Angelo Sodano urodził się 23 listopada 1927 w Isola d’Asti w Piemoncie. W 1988 roku Jan Paweł II powołał duchownego do Sekretariatu Stolicy Apostolskiej. Wraz ze śmiercią papieża Polaka kardynał utracił stanowisko sekretarza stanu, ale został na nie ponownie mianowany przez kolejnego papieża - Benedykta XVI. Przed konklawe w 2005 wymieniany był jako jeden z papabili (godny pozycji papieża). W 2005 roku został dziekanem Kolegium Kardynalskiego. Trzy dni później otrzymał związaną z tym stanowiskiem podmiejską diecezję Ostii. W 2019 roku decyzją papieża Franciszka zakończył swoją kadencję.

W kwietniu 2010 jako osobisty wysłannik papieża Benedykta XVI miał przewodniczyć uroczystościom pogrzebowym polskiej pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Jednak jego przylot został odwołany z powodu obecności wulkanicznego pyłu nad Europą.

W 2019 papież Franciszek przyjął rezygnację kardynała Sodano z funkcji dziekana Kolegium Kardynalskiego.

Więcej o: