CNN: Wywiad USA bada testy rakietowe Korei Północnej. Uwagę przykuł jeden z pocisków

Slużby wywiadowcze Stanów Zjednoczonych próbują ustalić, czy Korea Północna testowała w tym tygodniu pocisk balistyczny o nieobserwowanych wcześniej właściwościach - podaje nieoficjalnie CNN. Amerykańscy urzędnicy podkreślają, że ocena tych testów wciąż jest na wstępnym etapie.

Korea Północna wystrzeliła w tym tygodniu trzy rakiety balistyczne, w tym jeden międzykontynentalny pocisk Hwasong-17, który pokonał odległość 360 kilometrów. Ich wystrzelenie potwierdziły Korea Południowa, a także Japonia.

Jak poinformowała japońska telewizja NHK, jeden z nich spadł poza tak zwaną wyłączną strefą ekonomiczną Japonii.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

CNN podaje nieoficjalnie, powołując się na źródła w służbach wywiadowczych, że jeden z pocisków leciał po nietypowej trajektorii.

"Pocisk miał tor lotu, który dwóch urzędników opisało jako "podwójny łuk" z pociskiem wznoszącym się, a następnie opadającym dwukrotnie. Trajektoria może wskazywać, że celem było przetestowanie zdolności Korei Północnej do wystrzelenia pocisku i jego ponownego wejścia w atmosferę Ziemi" - informuje CNN.

Zobacz wideo Co się dzieje w Ukrainie? Pytamy w 3. miesiące od ataku Rosji [Q&A Gazeta.pl]

Korea Północna. Stany Zjednoczone nakładają sankcje

Władze Stanów Zjednoczonych zdecydowały w tym tygodniu o nałożeniu sankcji na dwa rosyjskie banki zaangażowane w rozwój programu rakietowego Korei Północnej. Sankcje objęły również firmę współpracująca z reżimem w Pjongjangu oraz mieszkającego w Mińsku przedstawiciela instytucji zaangażowanej w badania nad północnokoreańskimi rakietami. Decyzja ma związek z kolejną serią prób rakietowych przeprowadzonych przez Koreę Północną.

Przedstawiciel amerykańskiego Departamentu Skarbu, Brian Nelson powiedział, że oba rosyjskie banki - Bank Dalekowschodni oraz Bank Sputnik - udzielały wsparcia finansowego reżimowi w Pjongjangu. Władze USA zdecydowały o zamrożeniu amerykańskich aktywów wszystkich instytucji objętych sankcjami.

Korea Północna (zdjęcie ilustracyjne)Korea Północna przetestowała detonator bomby jądrowej

- Stany Zjednoczone będą nieustannie nakładały nowe sankcje i pilnowały przestrzegania tych już obowiązujących, starając się zachęcić Koreę Północną do powrotu na ścieżkę dyplomatyczną oraz do porzucenia testów broni masowego rażenia - powiedział Brian Nelson.

Rosyjskie banki oraz firmy objęte sankcjami miały wspierać północnokoreańskie władze w próbach pozyskiwania komponentów do rakiet.

Tylko w tym roku Korea Północna wystrzeliła - wbrew rezolucjom Rady Bezpieczeństwa ONZ - 23 rakiety balistyczne, z czego sześć o zasięgu międzykontynentalnym.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: