Putin: Rosja jest gotowa do rozwiązania kryzysu żywnościowego. W tym czasie kradnie zboże Ukrainie

Władimir Putin rozmawiał w czwartek z premierem Włoch. Polityk zapewnił Mario Draghiego, że Rosja jest gotowa "przezwyciężyć kryzys żywnościowy".

W czwartek 26 maja odbyła się rozmowa telefoniczna pomiędzy premierem Włoch Mario Draghim i prezydentem Rosji. Władimir Putin przekonywał polityka, że "w wyzwolonych miastach Donbasu trwają prace nad wprowadzeniem zasad życia w pokoju". Takie tezy kłócą się jednak z doniesieniami o tym, co dzieje się w regionach zajętych przez Rosjan. Ukraińskie media donoszą, że dochodzi w nich do gwałtów, kradzieży i brutalnych przesłuchań. Ostatnio żołnierze Donieckiej Republiki Ludowej nagrali film, na którym mówią o wyczerpaniu psychicznym i fizycznym oraz odmawiają dalszej walki, ponieważ traktowani są jako "mięso armatnie". 

Wojna w Ukrainie - rysunek dziecka w domu zniszczonym w bombardowaniuWojna w Ukrainie. Rosjanin opowiedział o gwałcie na 8-latce

Władimir Putin: Federacja Rosyjska jest gotowa wnieść znaczący wkład w przezwyciężenie kryzysu żywnościowego

W komunikacie Kremla można przeczytać, że Putin "szczegółowo mówił o działaniach podejmowanych w celu zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi, m.in. o codziennym otwieraniu korytarzy humanitarnych dla wyjścia statków cywilnych z portów Morza Azowskiego i Morza Czarnego". 

Podczas rozmowy Putin miał też podkreślić, że "Federacja Rosyjska jest gotowa wnieść znaczący wkład w przezwyciężenie kryzysu żywnościowego poprzez eksport zboża i nawozów, pod warunkiem zniesienia przez Zachód politycznie umotywowanych restrykcji". Jak podaje RIA Novosti, według prezydenta problemy z bezpieczeństwem żywnościowym na świecie pogorszyły się z powodu sankcji nałożonych na Rosję przez USA i UE.

Przeczytaj więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Putin wepchnął Finlandię i Szwecję do NATO? Ekspertka: Rosja będzie miała dłuższą granicę do pilnowania

Polityk nie wspomniał jednak o tym, że Rosjanie remontują tory i infrastrukturę, by móc przewieźć zrabowane w Ukrainie zboże. Ponadto w zajętych przez wojska agresora silosach znajduje się ponad 20 mln ton zbóż przeznaczonych na eksport. Przed wojną Ukraina odpowiadała za 12 proc. światowej produkcji pszenicy, 15 proc. produkcji kukurydzy i połowę globalnej produkcji oleju słonecznikowego, a blokada tych produktów już teraz stwarza ryzyko pogłębienia się głodu na świecie. 

Putin zapewnił premiera Włoch o regularnych dostawach gazu ziemnego

Prezydent Rosji mówił też o głównych założeniach procesu negocjacyjnego, który "został zamrożony przez Kijów". Ukraina odrzuciła negocjacje z powodu zachowania Rosji, która mimo wielokrotnych obietnic zawieszenia ognia prowadziła ataki rakietowe i bombardowania obiektów cywilnych czy kolumn ewakuacyjnych. Władze Ukrainy zgodzą się na kolejne rozmowy, o ile Rosjanie opuszczą teren tego kraju. 

Putin i Draghi rozmawiali też o bezpieczeństwie energetycznym. Strona rosyjska zapewniła, że będzie dostarczała Włochom gaz ziemny po cenach ustalonych w kontraktach. 

Wojna w Ukrainie, Mariupol. Rosyjski czołg z namalowaną litera 'Z', symbolem inwazjiRosja zmienia taktykę w Ukrainie. Na czym polega "operacja kameleon"?

Więcej o: