Wojna w Ukrainie. W Mariupolu nie będzie wakacji. Okupanci chcą latem rusyfikować ukraińskie dzieci

W szkołach zajętego przez rosyjskie wojska Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy nie będzie w tym roku wakacji. Nauka potrwa do 1 września i będzie służyła przyspieszonej rusyfikacji dzieci - poinformował w czwartek na Telegramie doradca mera Mariupola, Petro Andriuszczenko.

Głównym celem działań Rosjan ma być "deukrainizacja" i przygotowanie do roku szkolnego według programu rosyjskiego. Jak poinformował Petro Andriuszczenko, dzieci z  Mariupola przez całe lato będą uczyć się języka i literatury rosyjskiej, historii Rosji i matematyki po rosyjsku. 

Polityk przekazał, że Rosjanie planują otworzyć dziewięć szkół, w których do nauczania udało im się przekonać 53 nauczycieli. "Około sześciu nauczycieli przypadających na jedną placówkę - to jaskrawa ilustracja rosyjskiego systemu edukacji w okupacyjnych warunkach" - podkreślił doradca mera.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie na głównej stronie Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie. Rosjanie niszczą książki w języku ukraińskim

W środę doradca mera miasta Mariupola poinformował, że w obwodzie donieckim Rosjanie zdecydowali o zniszczeniu wszystkich książek w języku ukraińskim. "Nie ma różnicy pomiędzy denazyfikacją i nazizmem" - napisał na Telegramie. 

Z informacji, jakie przekazał polityk, wynika, że powodem takich działań ma być "sprzeciw młodzieży" wobec ekstremizmu. Według Rosjan do literatury "ekstremistycznej" należą m.in. wszystkie podręczniki o historii Ukrainy, a także te związane z ukraińską literaturą.

Wojna w Ukrainie. Rosja rozpoczęła dystrybucję swoich paszportów w okupowanym Mariupolu

Rosja rozpoczęła dystrybucję swoich paszportów w okupowanym Mariupolu - przekazała ukraińska Rzecznik Praw Obywatelskich Ludmyła Denisowa. Ponadto okupanci zamierzają przeprowadzić obowiązkową paszportyzację w zajętych obwodach chersońskim i zaporoskim w ramach procedury uproszczonej - dodała.

Zobacz wideo Komorowski: Nie sądzę, żeby dzisiaj historia miała wpływ na relacje polsko-ukraińskie

Wojna w Ukrainie. Ponad 676 dzieci ucierpiało w Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji

Ponad 676 dzieci ucierpiało w Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji - przekazało w czwartek biuro do spraw nieletnich ukraińskiej prokuratury. Według oficjalnych danych od początku wojny 243 dzieci zginęło, a 436 zostało rannych w wyniku rosyjskiej agresji.

Najwięcej dzieci ucierpiało w obwodzie donieckim - 151, kijowskim - 116, Charkowie - 105, Czernihowie - 68, Ługańsku - 50, Chersoniu - 49, Mikołajowie - 45, Zaporożu - 28, Sumach - 16, Kijowie - 16, Żytomierzu - 15.

Dane te nie są ostateczne, ponieważ prace nad ustalaniem liczby ofiar trwają w miejscach aktywnych działań wojennych, na terytoriach czasowo okupowanych lub niedawno wyzwolonych.

W sumie 1883 placówki oświatowe zostały zniszczone przez rosyjskie siły zbrojne w wyniku bombardowań ukraińskich miast i wsi. 178 z nich nadaje się już jedynie do wyburzenia.

Więcej o: