Nowy przywódca tzw. Państwa Islamskiego zatrzymany podczas nalotu w Stambule

Przywódca tzw. Państwa Islamskiego Abu al-Hasan al-Haszemi al-Kurajszi został zatrzymany w czasie niedawnego nalotu w Stambule - podała agencja Bloomberg, powołując się na wysokiej rangi tureckich urzędników.

Według informacji Bloomberga nowy przywódca tzw. Państwa Islamskiego został pojmany przez tureckich funkcjonariuszy w Stambule.

Abu al-Hasan al-Haszemi al-Kurajszi przywodził organizacji od 10 lutego. Jego poprzednik - Abu Ibrahim al-Haszemi al-Kurajszi - wysadził w powietrze siebie i swoją rodzinę podczas operacji amerykańskich sił zbrojnych kilka dni wcześniej, gdy do budynku, w którym przybywał, zbliżali się komandosi.

Turcja. Służby zatrzymały przywódcę tzw. Państwa Islamskiego

W Stambule policja antyterrorystyczna i agenci wywiadu zatrzymali przywódcę tzw. Państwa Islamskiego. Turecki portal informacyjny OdaTV zidentyfikował schwytanego mężczyznę jako Abu al-Hasana al-Haszemi al-Kurajsziego. Nie podali jednak, w jaki sposób pozyskano te informacje.

Według informacji portalu OdaTV przywódca tzw. Państwa Islamskiego został schwytany w domu, w którym przebywał. Był pod obserwacją od dłuższego czasu. Portal podał, że podczas nalotu funkcjonariusze nie otworzyli ognia.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan został poinformowany o aresztowaniu terrorysty. Oczekuje się, że w najbliższych dniach Erdogan poda szczegóły na temat zatrzymania.

Turcja. Erdogan zapowiada utworzenie nowej strefy bezpieczeństwa

W poniedziałek prezydent Turcji Erdogan Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że jego armia wkrótce rozpocznie nowe operacje wojskowe wzdłuż swoich południowych granic. Celem nowych operacji ma być ustanowienie nowej strefy bezpieczeństwa, aby zwalczyć zagrożenie terrorystyczne. Według informacji Reutersa strefa bezpieczeństwa ma mieć szerokość 30 kilometrów.

Minister spraw zewnętrznych Turcji Mevlut Cavusoglu poinformował, że turecka przestrzeń powietrzna została zamknięta dla wojskowych i cywilnych samolotów transportujących żołnierzy z Rosji do Syrii.

 - Zamknęliśmy przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów wojskowych, a nawet dla samolotów cywilnych lecących do Syrii i przewożących żołnierzy - powiedział Mevlut Cavusoglu dziennikarzom w samolocie w drodze do Urugwaju. Jak dodał, pozwolenie na przeloty zostało wydane na okres trzech miesięcy, do kwietnia, i nie zostało ono przedłużone.

Zobacz wideo W co gra Turcja ws. NATO?
Więcej o: