Kolejna masakra w USA. Jak w przesz這軼i reagowa造 inne kraje? Nowej Zelandii wystarczy造 72 godziny

Po kolejnej strzelaninie, do kt鏎ej dosz這 w szkole podstawowej w Uvalde, wraca dyskusja na temat dost瘼u do broni w USA. W przesz這軼i, po masakrach, kt鏎ych dokonano w Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii rz康y tych kraj闚 b造skawicznie wprowadza造 ograniczenia w dost瘼ie do broni. Nowej Zelandii na reakcj wystarczy造 zaledwie 72 godziny.

We wtorek uzbrojony osiemnastoletni Salvador Ramos wtargnął do szko造 podstawowej w Uvalde w Teksasie. Tam zabarykadował się w jednym z pomieszczeń i zaczął strzelać do uczniów. Zabił 21 osób, w tym 19 dzieci. Jak się okazało, dzień przed swoimi osiemnastymi urodzinami i tydzień przed atakiem na dzieci nastolatek kupił w sklepie z bronią półautomatyczny karabin typu AR-15. Trzy dni później kupił kolejny, a w międzyczasie 375 sztuk amunicji.

Tragedia wywołała dyskusję na temat ograniczenia dostępu do broni w Stanach Zjednoczonych. Joe Biden podkreślił, że w żadnym innym kraju na świecie tak często nie dochodzi do masowych strzelanin. - Mam już tego dość. Musimy działać. I nie mówcie mi, że nie możemy przerwać tej rzezi - podkreślił Biden i zaapelował o zaostrzenie prawa do posiadania broni. Prezydent USA uznał za niedopuszczalne, że osiemnastolatek może wejść do sklepu i kupić sobie dwa karabiny.

Przypominamy, jak po strzelaninach reagowały inne kraje.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Strzelanina w szkole podstawowej w UvaldeUSA. Bliscy wspominają zmarłych: Nie mieliśmy pojęcia, że to pożegnanie

Nowej Zelandii wystarczyły 72 godziny

W marcu 2019 roku 28-letni Australijczyk Brenton Tarrant zaatakował wiernych w dwóch meczetach w Christchurch w Nowej Zelandii, strzelając do nich z broni automatycznej. Zabił wówczas 51 osób, a 40 ranił. Przed zamachem napastnik napisał manifest, w którym wzywał do "supremacji białej rasy". Twierdził w nim, że wzorował się na działaniach Andersa Breivika, norweskiego masowego mordercy i skrajnie prawicowego terrorysty.

Nowozelandzki rząd zareagował błyskawicznie, bo już w 72 godziny po zamachach. W trybie pilnym zdecydował o wprowadzeniu zakazu sprzedaży broni szturmowej i półautomatycznej. Jacinda Ardern, premierka Nowej Zelandii, podkreśliła wówczas, że wszystkie typy broni, których użył zamachowiec do przeprowadzenia ataków, zostały objęte ścisłym zakazem. Dodała, że ze sprzedaży zostały również wycofane magazynki na wiele nabojów i wszelkie urządzenia, zwiększające szybkostrzelność. Nowe przepisy obejmują także broń, sprzedawaną do celów ochrony domostwa - bez prawa noszenia na ulicy. - Nasza historia zmieniła się na zawsze. Teraz zmienią się również nasze prawa - podkreśliła polityczka.

W kraju wprowadzono także amnestię dla posiadaczy broni - ci, którzy dobrowolnie ją oddawali, nie ponosili żadnych konsekwencji prawnych.

Zdjęcia po strzelaninie w szkole w TeksasieSprawca masakry z Teksasu pisał o swoich zamiarach tuż przed atakiem

Jacinda Ardern: Odkupiliśmy broń i ją zniszczyliśmy

Już po tragedii w Uvalde premierka Nowej Zelandii Jacinda Ardern gościła w The Late Show with Stephen Colbert. Przyznała, że patrzy na te wydarzenia przede wszystkim jako matka i jest jej ogromnie przykro, ale opowiedziała też o zmianach w jej kraju po masakrze w Christchurch. - Jesteśmy bardzo pragmatycznymi ludźmi. Widzieliśmy to, co się stało i wszyscy powiedzieliśmy sobie "nigdy więcej". My, politycy, musieliśmy na to odpowiedzieć - powiedziała. 

Dodała, że istnieje zapotrzebowanie na broń choćby dla policji czy leśniczych, ale "do tego nie potrzeba półautomatycznych karabinów w stylu wojskowym". - Dlatego się ich pozbyliśmy. Stworzyliśmy program odkupywania broni. Osoby legalnie zakupiły broń, a my zmieniliśmy prawo, więc uczciwie powiedzieliśmy, że odkupimy je i zniszczymy - wyjaśniła.

- Nadal mamy pracę do wykonania, w Nowej Zelandii wciąż używa się broni do niewłaściwych celów, więc nie będę tu siedziała i przekonywała, że nasz system jest idealny. Ale zobaczyliśmy, że coś jest nie tak i zareagowaliśmy na to - skwitowała Ardern.

 

Australia zareagowała w 12 dni

Wcześniej, bo już w 1996 roku, prawo dostępu do broni zaostrzyła Australia. Stało się tak po strzelaninie w Port Arthur. W kwietniu Martin Bryant uzbrojony w półautomatyczny karabin AR-15 zastrzelił 35 osób, w tym dzieci. "The Guardian" informował, że sprawca zabił 12 osób w 15 sekund. Ranne zostały 23 osoby.

12 dni po masakrze w Port Arthur australijski premier John Howard ogłosił szeroko zakrojony pakiet reform dot. broni. Wprowadzona została również amnestia dla posiadaczy broni. Unikali oni odpowiedzialności karnej, a także otrzymywali rekompensatę finansową, jeśli broń zwrócili. W Australii za posiadanie broni bez uprawnień grozi kara 14 lat pozbawienia wolności.

Zmiana prawa poskutkowała - liczba zab鎩stw i samobójstw z użyciem broni palnej znacząco spadła.

Zobacz wideo Tak Australia uregulowała dostęp do broni

Wielka Brytania potrzebowała roku

14 marca 1996 roku Thomas Hamilton dokonał masakry w niewielkim szkockim mieście Dunblane. Atak nastąpił bardzo szybko. 43-latek wszedł do szkoły [podstawowej - red.] i zaczął strzelać we wszystkich kierunkach, gdy uczniowie pierwszej klasy - dzieci w wieku pięciu i sześciu lat - rozpoczynały zajęcia ze swoją nauczycielką, Gwen Mayor. Kobieta zginęła, próbując chronić dzieci. Napastnik poszedł jeszcze do innej klasy, a później wrócił na salę gimnastyczną, gdzie się zastrzelił. Łącznie zabił 18 osób, w tym 16 dzieci. Większość z nich miała zaledwie pięć lat.

Tomas Hamilton był liderem lokalnych skautów, jednak został zawieszony za podejrzane zachowanie - podkreśla BBC. Śledztwo wykazało, że miał pozwolenie na sześć sztuk broni, a policja, mimo zgłoszeń o jego wzbudzającym podejrzenia zachowaniu - miał fotografować nagich chłopców - nie zainteresowała się tym, po co mu tyle broni palnej.

Rok po tych zdarzeniach w Wielkiej Brytanii zaostrzono prawo dot. broni. Jak podaje BBC, wprowadzono zakaz kupowania i posiadania broni ręcznej. Rząd opracował wówczas przepisy zakazujące używania broni ręcznej powyżej kalibru .22, a po zwycięstwie w wyborach Partia Pracy wprowadziła ustawę o broni palnej, która również zabroniła również broni tego kalibru.

Bojownicy Państwa IslamskiegoNowy przywódca tzw. Państwa Islamskiego schwytany w Stambule

Wi璚ej o:
We udzia w dyskusji:
Kolejna masakra w USA. Jak w przesz這軼i reagowa造 inne kraje? Nowej Zelandii wystarczy造 72 godziny
Aby skomentowa ten i inne artyku造 zapraszamy na forum.gazeta.pl