Sprawca masakry z Teksasu pisał o swoich zamiarach 10 minut przed atakiem. "Jadę ostrzelać szkołę"

Zamachowiec, który zabił 21 osób w szkole w Teksasie, w internecie ostrzegał o swoich zamiarach około 10 minut przed atakiem - przekazał gubernator stanu Teksas Greg Abbott. Z informacji mediów wynika, że nastolatek kontaktował się z poznaną przez internet 15-latką z Niemiec.

Sprawca masakry Salvador Ramos 17 maja, czyli dzień po swoich osiemnastych urodzinach, kupił w sklepie z bronią półautomatyczny karabin typu AR-15. Trzy dni później kupił kolejny a w międzyczasie także 375 sztuk amunicji. W szkole w Uvalde zabił 19 uczniów i dwójkę nauczycieli, ranił też dwóch policjantów.

Szczegóły zdarzenia opisuje "The Washington Post", który podaje, że 18-latek informował o swych zamiarach około 10 minut przed atakiem. Gubernator stanu Teksas Greg Abbott podał na konferencji prasowej, że sprawca miał pisać o planie ataku na Facebooku. Rzecznik spółki Meta sprecyzował, że Ramos pisał o tym w prywatnych wiadomościach. Nie podano jednak, kto był ich adresatem i za pośrednictwem której z platform Mety były rozsyłane - Facebooka, Instagrama czy WhatsAppa.

Napastnik w wiadomości do nieznanej osoby poinformował też o planach zastrzelenia swojej babci, po czym dodał, że to uczynił. 66-letnia Celii Gonzalez postrzelona przez wnuka w głowę przeżyła i zdążyła zadzwonić na policję. Kobieta przebywa teraz w szpitalu.

Z niepotwierdzonych przez służby informacje wynika, że Ramos mógł wysyłać wiadomości do 15-letniej Niemki, którą poznał za pośrednictwem platformy Yubo. W rozmowie z "The New York Times" dziewczynka powiedziała, że odczytała wiadomości zaraz po ich wysłaniu, ale nie sądziła, że jej kolega mówi prawdę. Dopiero po tym, jak zobaczyła w mediach informację o strzelaninie, poprosiła koleżankę ze Stanów o kontakt ze służbami. Teraz 15-latka żałuje, że nie zrobiła tego wcześniej. 

Kilka dni wcześniej Ramos dzwonił do nastolatki ze sklepu z bronią, a rano w dniu ataku za pomocą wideorozmowy pokazywał jej swoje ubranie i mówił o sekrecie, którego jeszcze nie może jej zdradzić. "Zaraz coś jej [babci] zrobię" - napisał napastnik o 11:06. "Strzeliłem swojej babci w głowę" - brzmiała wiadomość o 11:21, a chwilę później kolejna: "Teraz jadę ostrzelać szkołę". Nastolatka odpisała na wiadomości, dopiero gdy Ramos już prawdopodobnie nie żył.

 Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Co ulegnie zmianie w kwestiach pomocy innym krajom? Ekspert wyjaśnia

Napastnik po strzeleniu swojej babci w twarz ukradł jej samochód i rozbił go w pobliżu szkoły podstawowej. Na widok patrolującego okolicę szkoły policjanta upuścił torbę pełną amunicji, wyminął go, pobiegł w kierunku szkoły i wszedł do placówki tylnymi drzwiami. Miał na sobie karabin typu AR-15 i kamizelkę kuloodporną.

W szkole nastolatek zabarykadował się w jednym z pomieszczeń i strzelał do uczniów czwartej klasy. Spędził od 40 minut do godziny. Świadkowie mówią, że policjanci nie zdecydowali się wkroczyć do środka. Zrobili to dopiero funkcjonariusze oddziału specjalnego, którzy zastrzelili napastnika.

Krzysztof miał być tylko poznanym w sieci anonimowym dawcą nasienia. Jednak gdy na świat przyszła Kaja, stał się obecnym w życiu dziecka tatą.Ewa szukała dawcy nasienia. Krzysztof chciał nim zostać. 'Nasza córka jest fantastyczna'

Policja i funkcjonariusze straży granicznej tłumaczą, że w tym czasie otoczyli szkołę i wybijali szyby, aby pomóc dzieciom i pracownikom w ucieczce.

USA: Prezydent J. Biden uda się do Teksasu po strzelaninie w tamtejszej szkole

Joe Biden powiedział, że w najbliższych dniach uda się do Teksasu wraz z żoną Jill, by spotkać się z rodzinami ofiar oraz przedstawicielami lokalnej społeczności.

- Jako naród wszyscy powinniśmy ich wesprzeć - mówił amerykański prezydent i ubolewał, że w USA nie udało się wprowadzić rozsądnych regulacji dostępu do broni. - Sama idea, że osiemnastolatek może wejść do sklepu i kupić broń przeznaczoną do zabijania na wojnie, jest niewłaściwa - powiedział prezydent.

Strzelanina w Teksasie18-latek wtargnął do podstawówki i zastrzelił 21 osób. Biden: Mam już tego dość

W przemówieniu do Amerykanów prezydent Joe Biden wezwał do przeciwstawienia się lobby producentów i posiadaczy broni. 

Więcej o: