Władimir Putin odwiedził rannych rosyjskich żołnierzy? "Inscenizacja", "bezwstydny zabieg PR"

Prezydent Rosji Władimir Putin i minister obrony Siergiej Szojgu mieli odwiedzić w środę moskiewski szpital, w którym spotkali się z żołnierzami rannymi na wojnie w Ukrainie. A przynajmniej taką wersję utrzymują prokremlowskie media, bo te zachodnie i rosyjscy opozycjoniści mówią o zaplanowanej z wyprzedzeniem "inscenizacji".

"Władimir Putin odwiedził Centralny Wojskowy Szpital Kliniczny im. P. V. Mandryka w Moskwie. Prezydent rozmawiał z leczonymi tam żołnierzami, którzy zostali ranni podczas specjalnej operacji wojskowej, a także z personelem medycznym tej placówki" - czytamy na stronie Kremla.

Wołodymyr ZełenskiZełenski oburzony słowami Kissingera. "W jego kalendarzu jest rok 1938"

Wojna w Ukrainie. Władimir Putin z wizytą u rosyjskich żołnierzy: Powinni być traktowani jako bohaterowie

Media sprzyjające Kremlowi pokazały nagranie z odwiedzin. Związany ze stacją Rossija 1 dziennikarz Paweł Zarubin opublikował na Telegramie fragment, na którym Putin pyta żołnierza o jego 9-miesięcznego syna. Po krótkiej wymianie zdań rosyjski przywódca mówi, że chłopiec może być dumny ze swojego ojca.

- Wszyscy oni [rosyjscy żołnierze - red.] świadomie narażają swoje życie na śmiertelne niebezpieczeństwo i dlatego powinni być traktowani jako bohaterowie - powiedział Putin podczas spotkania z przedstawicielami rosyjskiego rządu w środę. Jego wypowiedź zacytował amerykański portal Daily Beast.

Jeśli środowa wizyta Putina w szpitalu rzeczywiście się odbyła, to była pierwszym odnotowanym spotkaniem prezydenta Rosji z rannymi żołnierzami od początku wojny w Ukrainie. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekonywał jednak, że Putin "nieustannie interesuje się" rosyjskimi żołnierzami i że "już wcześniej odwiedzał ich wielokrotnie" - podał dziennik "The Moscow Times".

Zobacz wideo Prezydent Zełenski odwiedził w szpitalu rannych z obwodu kijowskiego

Władimir Putin odwiedził swoich żołnierzy. Media mówią o inscenizacji. "Bezwstydny zabieg PR"

Zachodnie media, rosyjscy opozycjoniści i internauci sugerują, że odwiedziny Władimira Putina u żołnierzy mogły być zainscenizowane i/lub nagrane z wyprzedzeniem, bo prezydent Rosji ma obecnie ukrywać się w bunkrze na Uralu. Już w połowie maja dziennikarze z włoskiej gazety "La Stampa" twierdzili, że w związku z chorobą, z którą rzekomo zmaga się Putin, Kreml przygotował filmy z udziałem prezydenta, do wyemitowania w mediach, kiedy sam Putin będzie odbywał leczenie.

Jeden z użytkowników Twittera zasugerował, że "szpital został zbudowany w bunkrze w pomieszczeniach przypominających oddział szpitalny".

Rosyjski żołnierz w Chersoniu, piątek, 20 maja 2022 r.Ługańsk. Rosjanie "wychodzą ze wszystkich szczelin jak karaluchy"

Opozycjonista Andriej Piwowar zamieścił tweeta z nagraniem ze szpitala i napisał: "Wciąż nie wiadomo, ilu rosyjskich żołnierzy nie powróciło z 'operacji specjalnej'. Ministerstwo Obrony po raz ostatni mówiło o ofiarach dwa miesiące temu". Natomiast wspomniany już Daily Beast nazwał wizytę Putina w szpitalu "bezwstydnym zabiegiem PR".

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: