Wojna w Ukrainie. Dowództwo Operacyjne "Południe": Odessa jest nadal priorytetem Rosji

Rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe" powiedziała, że Odessa jest priorytetowym celem Rosjan, którzy "marzyli o zdobyciu i okupacji" miasta. - Okręty wroga przegrupowują się - powiedziała.

- Odessa pozostaje w priorytetach wroga, który marzył o zdobyciu, marzył o okupacji. Ale mieszkańcy Odessy marzą o spokojnym życiu - powiedziała na briefingu Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego "Południe" ukraińskiego armii. 

Zobacz wideo Odessa. Ukraińcy budują zapory, by powstrzymać Rosjan. "Nawet jeśli Odessa upadnie, upadnie z nią cała Rosja"

Wojna w Ukrainie. Armia ukraińska o planach Rosji wobec Odessy

Humeniuk poinformowała, że wrogie okręty "przegrupowują się, wzmacniają, przewożą ładunki, usiłują zająć niektóre pozycje, w tym na Wyspie Węży". - Ponadto na Krymie są rozmieszczane dodatkowe dywizjony obrony przeciwlotniczej, bo wróg już zdaje sobie sprawę, że zniszczenie jego okrętów to realna możliwość. Dlatego próbują się bronić - dodała.

Rosja ostatni raz ostrzeliwała obwód odeski i jego stolicę około dwóch tygodni temu. Rakiety trafiały m.in. w obiekty cywilne. Zniszczyły centrum handlowe w Odessie. 

Rosyjski żołnierz w Chersoniu, piątek, 20 maja 2022 r.Ługańsk. Rosjanie "wychodzą ze wszystkich szczelin jak karaluchy"

Pravda podaje z kolei, że dwa okręty podwodne Floty Czarnomorskiej zostały zacumowane w Sewastopolu. Ukraińskie media donoszą, że okręty zostały załadowane pociskami manewrującymi typu Kalibr. 

Więcej o: