Wojna w Ukrainie. Pierwsze nagranie z dronem kamikadze w akcji. Uderzył w rosyjski czołg [WIDEO]

Wojna w Ukrainie trwa. Na wschodzie kraju, w Donbasie, toczą się ciężkie walki. Dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy na bieżąco relacjonuje w mediach społecznościowych kolejne akcje przeciwko najeźdźcy. We wtorek opublikowano pierwsze nagranie z użyciem amerykańskiego drona kamikadze, który zniszczył czołg rosyjskich żołnierzy.

Wojna w Ukrainie trwa już 91 dni. Ukraińska armia poinformowała, że w ciągu ostatniej doby udało jej się odeprzeć dziewięć ataków rosyjskich wojsk w Doniecku i Ługańsku. Siły rosyjskie prowadzą ofensywę przy wsparciu artylerii w okolicach Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim. Zmniejszyła się natomiast presja ze strony najeźdźcy w obwodach charkowskim i donieckim. W okolicach Charkowa i Słowiańska Rosjanie koncentrują się obecnie na utrzymaniu zajmowanych pozycji i bombardują mniejsze miejscowości w obu regionach. 

W ciągu ostatnich 24 godzin ukraińscy żołnierzy zniszczyli ponad 30 jednostek rosyjskiego sprzętu, w tym trzy czołgi i osiem systemów artyleryjskich. Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła siedem bezzałogowych statków powietrznych.

 Wojna w Ukrainie. Dron kamikadze kontra rosyjskie wojsko [WIDEO]

We wtorek (24 maja) dowództwo Sił Specjalnych Ukrainy opublikowało w mediach społecznościowych nagranie z dronem kamikadze w akcji przeciwko rosyjskiemu wojsku. Sprzęt zagranicznej produkcji wyposażony w silny ładunek wybuchowy uszkodził czołg najeźdźców. 

"Ten film jest po raz pierwszy publikowany publicznie, ale należy zauważyć, że bojowe użycie bezzałogowych statków powietrznych kamikadze jest stałą praktyką Sił Zbrojnych Ukrainy podczas wojny z rosyjskimi najeźdźcami. To dobry przykład na to, jak pomoc zagranicznych partnerów, w połączeniu z wyszkoleniem i profesjonalizmem naszych żołnierzy, daje pozytywne rezultaty na froncie" - piszą Siły Specjalne Ukrainy na Facebooku

Zobacz wideo Dron kamikadze kontra rosyjskie wojsko. Ukraińcy pokazali nagranie z użycia zagranicznego sprzętu

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ukraińskie wojsko w kwietniu otrzymało od USA 100 dronów Switchblade (kamikadze). Są one produkowane przez amerykańską firmę AeroCironment, a w służbie są zaledwie od kilku lat. Sprzęt ten powstał, by pomóc amerykańskim żołnierzom walczącym w Afganistanie. Jest bardzo łatwy w obsłudze i niezwykle precyzyjny.

Drony kamikadze posiadają głowice z materiałem wybuchowym, który detonują w momencie uderzenia. Mają za zadanie zniszczenie obranego celu. Po wystrzeleniu nie jest możliwe ich odzyskanie. Według firmy produkującej sprzęt najmniejszy model jest w stanie trafić w cel oddalony nawet o sześć mil - informuje CNN

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: