Hongkong. Kard. Zen zaprzeczył stawianym zarzutom. Ma chodzić o niezarejestrowanie stowarzyszenia

Jeden z najwyższych rangą przedstawicieli Kościoła katolickiego Azji usłyszał zarzuty niezarejestrowania funduszu oferującego pomoc protestującym przeciwko rządowi. 90-letniego kard. Zena aresztowano 11 maja, jednak został on zwolniony jeszcze tego samego dnia. Proces w sprawie ma rozpocząć się we wrześniu tego roku.

Proces przeciwko 90-letniemu kardynałowi Josephowi Zen rozpocznie się 19 września i potrwa pięć dni. Duchownemu postawiono zarzut niezarejestrowania funduszu oferującego pomoc prawną i finansową osobom aresztowanym w wyniku protestów przeciwko rządowi. Biskup-senior diecezji Hongkongu zaprzeczył tym zarzutom podczas przesłuchania.

Zobacz wideo "Władza nie rozumie i nie słucha obywateli. Chcemy demokracji"

Hongkong. Gen. Zen z zarzutami dot. niezarejestrowania stowarzyszenia

Biskup Zen, jeden z najwyższych rangą przedstawicieli Kościoła katolickiego w Azji, został aresztowany w pierwszej połowie maja wraz z czterema innymi czołowymi działaczami prodemokratycznymi, w tym piosenkarką Denise Ho i prawniczką Margaret Ng, na podstawie Ustawy o Bezpieczeństwie Narodowym. Według źródeł, na które powoływała się wówczas Agencja Reutera, duchownemu miano zarzucić "zmowę z zagranicznymi siłami". Jeszcze tego samego dnia został on jednak zwolniony za kaucją.

Wszyscy byli powiernikami funduszu, obecnie rozwiązanego, oferującego finansowanie części kosztów prawnych i medycznych osób aresztowanych podczas protestów prodemokratycznych w 2019 roku. Oskarżono ich o "spiskowanie w celu współpracy z obcymi siłami".

W sądzie nie zostali jednak oskarżeni o popełnienie takiego przestępstwa, które zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie, uchwaloną przez Chiny w 2020 roku, może być zagrożone karą dożywotniego więzienia. Zarzucono im natomiast, że nie zarejestrowali Funduszu Pomocy Humanitarnej 612 w policji jako "stowarzyszenia", co stanowi naruszenie bezpieczeństwa narodowego, za które grozi grzywna w wysokości około 1200 euro w przypadku pierwszego skazania.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pomnik ofiar masakry na placu Tiananmen usunięty z uniwersyteckiego kampusu w HongkonguPomnik ofiar masakry na placu Tiananmen usunięty z Uniwersytetu w Hongkongu

Jeden z najwyższych rangą przedstawicieli Kościoła katolickiego Azji z zarzutami

Na wtorkowym (24 maja) przesłuchaniu obecni byli dyplomaci z wielu krajów europejskich, w tym z Niemiec, Francji, Szwecji i Włoch. Gdy kardynał Zen został aresztowany kilka tygodni temu, wiele krajów wyraziło oburzenie i wezwało do zaprzestania prześladowań.

W ostatnich dniach papież Franciszek apelował do wiernych, aby prosili Boga o jedność i wolność Kościoła w Chinach. Dziś w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach, który ustanowił papież Benedykt XVI.

Kościół w Chinach podzielony na tak zwane Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich oraz Kościół podziemny. Do obu należy po sześć milionów osób. Duża część biskupów i kapłanów działa w podziemiu.

Skazany na podstawie ustawy o bezpieczeństwie narodowym Tong Ying-kitHistoryczny wyrok w Hongkongu. Trzymał flagę - odpowie za terroryzm

Więcej o: