Proces przeciwko 90-letniemu kardynałowi Josephowi Zen rozpocznie się 19 września i potrwa pięć dni. Duchownemu postawiono zarzut niezarejestrowania funduszu oferującego pomoc prawną i finansową osobom aresztowanym w wyniku protestów przeciwko rządowi. Biskup-senior diecezji Hongkongu zaprzeczył tym zarzutom podczas przesłuchania.
Biskup Zen, jeden z najwyższych rangą przedstawicieli Kościoła katolickiego w Azji, został aresztowany w pierwszej połowie maja wraz z czterema innymi czołowymi działaczami prodemokratycznymi, w tym piosenkarką Denise Ho i prawniczką Margaret Ng, na podstawie Ustawy o Bezpieczeństwie Narodowym. Według źródeł, na które powoływała się wówczas Agencja Reutera, duchownemu miano zarzucić "zmowę z zagranicznymi siłami". Jeszcze tego samego dnia został on jednak zwolniony za kaucją.
Wszyscy byli powiernikami funduszu, obecnie rozwiązanego, oferującego finansowanie części kosztów prawnych i medycznych osób aresztowanych podczas protestów prodemokratycznych w 2019 roku. Oskarżono ich o "spiskowanie w celu współpracy z obcymi siłami".
W sądzie nie zostali jednak oskarżeni o popełnienie takiego przestępstwa, które zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie, uchwaloną przez Chiny w 2020 roku, może być zagrożone karą dożywotniego więzienia. Zarzucono im natomiast, że nie zarejestrowali Funduszu Pomocy Humanitarnej 612 w policji jako "stowarzyszenia", co stanowi naruszenie bezpieczeństwa narodowego, za które grozi grzywna w wysokości około 1200 euro w przypadku pierwszego skazania.
Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Na wtorkowym (24 maja) przesłuchaniu obecni byli dyplomaci z wielu krajów europejskich, w tym z Niemiec, Francji, Szwecji i Włoch. Gdy kardynał Zen został aresztowany kilka tygodni temu, wiele krajów wyraziło oburzenie i wezwało do zaprzestania prześladowań.
W ostatnich dniach papież Franciszek apelował do wiernych, aby prosili Boga o jedność i wolność Kościoła w Chinach. Dziś w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach, który ustanowił papież Benedykt XVI.
Kościół w Chinach podzielony na tak zwane Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich oraz Kościół podziemny. Do obu należy po sześć milionów osób. Duża część biskupów i kapłanów działa w podziemiu.