Słowenia. Potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy. Mężczyzna przyjechał z Wysp Kanaryjskich

W Słowenii potwierdzono pierwszy przypadek zachorowania na małpią ospę. Informację przekazał Mario Fafangel, szef Centrum Chorób Zakaźnych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (NIJZ) w Słowenii.

Mario Fafangel przekazał tę informację podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek 24 maja. Stan chorego nie zagraża jego życiu i jest stabilny, obecnie przebywa w Lublanie.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Świat musi zwrócić uwagę na ofiary wojny w Jemenie

Słowenia. Potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy. Zakażony mężczyzna przebywa w izolacji

Według przekazanych informacji mężczyzna, który jest zakażony wirusem małpiej ospy, przyjechał do Słowenii z Wysp Kanaryjskich, a objawy choroby pojawiły się zaraz po powrocie do kraju. Mężczyzna miał powiększone węzły chłonne i zmiany skórne, nie miał jednak gorączki. Potwierdzono diagnozę, okazało się, że mężczyzna ma zachodnioafrykańską wersję genetyczną wirusa. Chory nie jest hospitalizowany, jednak przebywa w izolacji. Aktualnie trwa ustalanie, z kim mężczyzna miał kontakt - przekazała gazeta "Delo".

Wirus małpiej ospy ma dwa warianty

Podczas konferencji Mario Fafangel zwrócił uwagę, aby osoby, które miały kontakt z osobami chorymi mierzyły temperaturę dwa razy dziennie i zwracały uwagę na swoje samopoczucie. Powiedział także, że "choroba jest łatwiejsza do opanowania niż COVID-19, ponieważ nie ma okresu utajonego". - Jesteś zarażony, gdy masz objawy - wyjaśnił.

Wirus małpiej ospy ma dwa warianty. Zachodnioafrykański o łagodniejszym przebiegu oraz mniejszej śmiertelności, a także środkowoafrykański z dorzecza Konga, który cięższy i wiąże się z większą śmiertelnością. Wszystkie potwierdzone jak dotąd przypadki wirusa w Europie to warianty z Afryki Zachodniej.

Według informacji podanych przez Światową Organizację Zdrowia, przypadki małpiej ospy wykryto już  w Australii, Belgii, Kanadzie, Hiszpanii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii i w Portugalii.

Wirus małpiej ospy - zdjęcie ilustracyjneMałpia ospa - czy może wywołać epidemię? WHO odpowiada

Więcej o: