Korea Południowa. Prezydent zapowiedział "koniec ery uspokajania Korei Północnej"

Nowy prezydent Korei Południowej Jun Sun Jeol, powiedział w wywiadzie dla CNN, że "era uspokajania Korei Północnej" dobiegła końca. Dodał, że obecnie wszystkie rozmowy między Seulem a Pjongjangiem muszą być inicjowane przez Koreę Północną.

- Chwilowa ucieczka przed północnokoreańską prowokacją lub konfliktem nie jest czymś, co powinniśmy robić - powiedział. I dodał, że takie podejście, prowadzone przez liberalny rząd przez ostatnie pięć lat "okazało się porażką".

Zobacz wideo Tak wyglądał powrót Rosjan z Korei Północnej. Dzieci i bagaże na pokład, a potem jazda po szynach

Korea Południowa. Prezydent Jun Sun Jeol zapowiedział, że nie będzie uspokajać Korei Północnej 

Nowy prezydent Korei Południowej, konserwatysta Jun Sun Jeol, zapowiedział podczas rozmowy z CNN, że "zakończyła się era uspokajania Korei Północnej" i podkreślił, że od tej pory wszelkie rozmowy między Seulem a Pjongjangiem muszą zostać zainicjowane przez Kim Dzong Una. Dwa tygodnie wcześniej, podczas pierwszego wywiadu po objęciu stanowiska prezydenta, Jun Sun Jeol powiedział, że "piłka jest po stronie przewodniczącego Kima". - To jego wybór, aby rozpocząć z nami dialog - zaznaczył.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl

W wywiadzie dla CNN podkreślił, że Seul oraz jego sojusznicy są gotowi na wszelkie ataki ze strony Korei Północnej. Prezydent Korei Południowej dodał, że nie chce "upadku" Korei Północnej. - To, czego pragnę, to wspólny dobrobyt na Półwyspie Koreańskim - stwierdził.

Konferencja Lloyda Austina i gen. Marka MilleyaSzef Pentagonu: 20 państw zadeklarowało dalsze wsparcie wojskowe Ukrainy

Sojusz USA i Korei Południowej 

Amerykański prezydent powiedział, że fundamentem 70-letniego sojuszu Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej jest sprzeciw wobec zmieniania granic siłą. Joe Biden stwierdził, że współpraca ma też na celu odstraszanie Korei Północnej i utrzymywanie wolnego i otwartego obszaru Indo-Pacyfiku.

Amerykański przywódca spotkał się 21 maja w Seulu z nowym prezydentem Korei Południowej, który objął urząd 10 maja. Jednym z głównych tematów rozmów była sprawa zagrożenia ze strony Korei Północnej. Joe Biden i Jun Suk Jeol spotykali się po raz pierwszy - w czasie pierwszej podróży Joe Bidena do Azji od chwili zaprzysiężenia.

Joe Biden w JaponiiBiden deklaruje pomoc w obronie Tajwanu. Chiny reagują: Zachowajcie ostrożność

******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: