Ukraina. Rosyjski wojskowy odpowiedzialny za śmierć 13-latki został zidentyfikowany

Rosyjski wojskowy, który wydał rozkaz strzelania do obiektów cywilnych, został zidentyfikowany. To Siergiej Maksimow. "Wiedział na pewno, że nie ma tam obiektów wojskowych. Ponadto użycie takiej broni na obszarach cywilnych jest ogólnie zabronione przez prawo międzynarodowe" - podkreśliła Prokuratorka Generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa. Podczas ostrzału zginęła 13-letnia dziewczynka.

Informacje o rosyjskim wojskowym, który 26 marca wydał rozkaz ostrzelania obiektów cywilnych we wsi Mała Rohań oraz Olchiwka udostępniła na Facebooku Iryna Wenediktowa Prokuratorka Generalna Ukrainy. W jednym z trafionych podczas ostrzału budynków przebywała 13-letnia dziewczynka. W wyniku odniesionych ran dziecko zmarło.

Zobacz wideo Rosyjski żołnierz Wadim Szyszymarin skazany na dożywocie za zabicie ukraińskiego cywila. W sądzie skonfrontowała się z nim wdowa

"Wiedział na pewno, że nie ma tam obiektów wojskowych. Ponadto użycie takiej broni na obszarach cywilnych jest ogólnie zabronione przez prawo międzynarodowe" - podkreśliła Wenediktowa. 

Iryna Wenediktowa: Przybył do obwodu charkowskiego, aby zabijać Ukraińców

Prokuratorka opublikowała zdjęcie zbrodniarza wojennego, którego tożsamość udało się ustalić. Siergiej Maksimow jest dowódcą 138. brygady zmotoryzowanej 6. Kombinatu Zachodniego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Rosji. "Przybył do obwodu charkowskiego, aby zabijać Ukraińców. Dowodził dywizjonami artylerii i dywizjonami rakietowymi z bronią pancerną. Jest on teraz podejrzany o naruszenie prawa wojennego, w tym również o zabójstwo" - napisała na Facebooku Wenediktowa. Według informacji przekazanych przez prokuratorkę mężczyzna urodził się w Użhorodzie na Zakarpaciu. 

Fińska armiaFiński wywiad: Rosja nie będzie w stanie wzmocnić sił na granicy

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl 

Zbrodnie wojenne w Ukrainie. Wszczęto około 13 tys. spraw

W poniedziałek Iryna Wenediktowa przekazała, że obecnie prowadzonych jest około 13 tys. spraw związanych ze zbrodniami wojennymi. - Zgłoszono 49 osób jako podejrzanych o zbrodnie wojenne - przekazała prokuratorka, cytowana przez Agencję Interfax. Dodała, że obecnie toczą się dwie sprawy przeciwko trzem oskarżonym. Prokuratorka podkreśliła, że Ukraina współpracuje z Międzynarodowym Trybunałem Karnym w sprawie zbrodni wojennych. - Ukraińskie organy ścigania, we współpracy ze społecznością międzynarodową, robią wszystko, co w ich mocy, aby zbadać przestępstwa i postawić winnych przed wymiarem sprawiedliwości - zapewniła Wenediktowa. 

Proces Aleksieja NawalnegoSąd w Moskwie utrzymał wyrok dla Nawalnego. "Putin to szalony złodziej"

******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: