Rosja. Licealistka podczas apelu krzyczała: "Putin to diabeł!". Zmuszono ją do przeprosin w mediach

W szkole w Dagestanie podczas apelu jedna z licealistek zaczęła wykrzykiwać antywojenne hasła i obrażać Władimira Putina. Teraz władze grożą nastolatce i jej matce konsekwencjami.

Jak podaje niezależny portal meduza.io, do aktu desperackiego protestu doszło w jednej ze szkół w Dagestanie. To właśnie żołnierze z Dagestanu i Buriacji są najliczniejszą grupą wśród rosyjskich wojskowych zabitych w wojnie w Ukrainie.

Zobacz wideo

Rosja. Licealistka protestowała przeciwko wojnie w Ukrainie. I ona i matka będą ukarane

Z ustaleń dziennikarzy wynika, że film został nakręcony w liceum numer 11 w mieście Izberbasz w Dagestanie. Mają na to wskazywać kwiaty i rampa w pobliżu budynku - czyli elementy, które pojawiły się na nagraniu oraz na zdjęciach udostępnionych wcześniej przez szkołę

To właśnie w tej szkole podczas apelu doszło do protestu przeciwko wojnie. Jedna z uczennic krzyczała: "Nie dla wojny! Wolność Ukrainie! Cholerny Putin! Putin to diabeł!". Dziewczyna dostała nawet brawa. Na nagraniu, które krążyło w rosyjskim serwisie społecznościowym WKontaktie, widać było twarz licealistki. Władze od razu więc zareagowały w sprawie uczennicy.

Przeczytaj więcej informacji z Rosji na stronie głównej Gazeta.pl.

Spotkanie Alaksandra Łukaszenki (L) i Władimira Putina (P) w SocziPutin i Łukaszenka żartują z sankcji. "Zachodowi należą się podziękowania"

Przeciwko matce dziewczyny sporządzono protokół administracyjny, który dotyczy "niewypełniania przez rodziców obowiązku wychowania nieletniego". Nastolatka zaś została oskarżona o "dyskredytowanie rosyjskiego wojska". 

W sprawie interweniował także szef Dagestanu Siergiej Melikow, który nakazał burmistrzowi tego miasta "dokładnie zbadać to, co się stało". Uczennica i jej matka miały zostać zmuszone przez urzędników do przeprosin - co zostało nagrane i udostępnione na profilu "Dagestańskie Izwiestii".

Uczennica musiała przeprosić: Przyznaję się do błędu i przepraszam za zepsucie wszystkim wakacji 

- Ostatnio martwiłam się egzaminami i na dodatek pokłóciłam się z mamą. Przyznaję się do błędu i przepraszam za zepsucie wszystkim wakacji - mówi na nagraniu Zukhra Albekova, cytowana przez rosyjski portal currenttime.tv. Nastolatka powiedziała też, że chciała zwrócić na siebie uwagę. 

Z kolei matka dziewczyny twierdzi na nagraniu, że "żałuje emocjonalnego, bezmyślnego czynu córki"; mówi też, że zachowanie córki wynika z silnego stresu przed egzaminami. - W pełni popieram kurs prezydenta Władimira Władimirowicza Putina. Jestem patriotką i dlatego popieram trwającą operację specjalną na terytorium Ukrainy. Szczerze żałuję, że przeoczyłam coś ważnego w wychowaniu mojej córki - mówi na nagraniu matka Zukhry Albekovej.

Wojna w Ukrainie - zniszczone rosyjskie czołgi na obrzeżach KijowaUkraina. Rosjanie naprowadzili cywilów na miny. Ocalałych rozstrzelali

Więcej o: