18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Ukraina. Rosjanie znęcają się seksualnie nad dziećmi i noworodkami. "Ołeksandriwka to nowa Bucza"

Rosjanie gwałcą dzieci i kilkumiesięczne noworodki. - Systematycznie, wszędzie i z uderzającą brutalnością - napisała w mediach społecznościowych ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Na specjalną infolinię wpływają codziennie od ofiar, i ich bliskich zgłoszenia o przestępstwach seksualnych. W ostatnim czasie najwięcej telefonów pochodziło z Ołeksandriwki w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Miejscowość stała się "nową Buczą".

Według rejestru dochodzeń przedprocesowych od początku inwazji Rosji, czyli 24 lutego, w Ukrainie zginęło 234 dzieci, a 433 zostało rannych. Ale liczba zabitych i rannych dzieci może być znacznie większa - trudno to dokładnie oszacować ze względu na prowadzone przez wojska rosyjskie działania bojowe. Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii, w poniedziałek 23 maja, zorganizowano wystawę "Dom zbrodni rosyjskich", w której trakcie ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała, że miejscowość Ołeksandriwka w obwodzie chersońskim stała się "nową Buczą". - Z jakiegoś powodu gwałcone są tam malutkie dzieci - cytuje jej słowa agencja Ukrinform. - Rosja używa gwałtu i przemocy seksualnej w innych formach jako taktyki wojny, systematycznie, wszędzie i z uderzającą brutalnością - podsumowała.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Władimir PutinPutinowi za zbrodnie wojenne w Ukrainie włos z głowy nie spadnie. "Nie jest głupi"

"Matki, które umierały w męczarniach, poleciły mi poinformować świat o tym horrorze"

Ludmyła Denisowa określa Rosjan, którzy dopuszczają się przestępstw seksualnych, "raszistami". To neologizm, który powstał podczas  wojny w Ukrainie przez połączenie trzech angielskich słów "Russian" (Rosjanin), "racist" (rasista) i "fascist" (faszysta). Jak poinformowała rzeczniczka praw człowieka, liczba zgłoszeń o przemocy kierowanych na specjalną infolinię wciąż rośnie. W ostatnim tygodniu najwięcej telefonów odebrano z obwodu charkowskiego, gdzie armia ukraińska wyzwala miasta i wsie.

Denisowa za zgodą ofiar lub ich bliskich przytoczyła zbrodnie Rosjan. Sześciomiesięczna dziewczynka została zgwałcona łyżeczką do herbaty, dziewięciomiesięczna - świeczką, roczny chłopiec zmarł w wyniku obrażeń i utraty krwi. Nie żyją też dwuletnie bliźnięta - jeden z raszistów trzymał ich matkę, a dwóch gwałciło jej dzieci oralnie i analnie.

 

- Matki dwu- i trzyletnich dzieci, które umierały w męczarniach z powodu gwałtów dokonywanych przez raszistowskie wojsko, poleciły mi poinformować świat o tym horrorze - zaalarmowała Denisowa. - Masowe zbrodnie seksualne to taktyka rosyjskiej wojny, której celem jest zniszczenie narodu ukraińskiego. To broń, która ma złamać ukraińskiego ducha - kontynuowała. - Wszyscy chcemy pokoju, ale nie za cenę naszych kobiet, dziewcząt i chłopców! - podkreśliła ukraińska rzeczniczka praw człowieka.

 

Przemoc seksualna surowo zabroniona. "Wzywam społeczność światową"

Ludmyła Denisowa zwróciła się również z apelem do Pramili Patten, Specjalnej Przedstawicielki Sekretarza Generalnego ONZ ds. Przemocy Seksualnej o wszczęcie dochodzenia w tej sprawie i postawienie sprawców przed sądem, a także podjęcie środków zapobiegawczych. - Wzywam społeczność światową do nałożenia osobistych sankcji wobec przywódców politycznych, rosyjskich dowódców wojskowych i sprawców tych strasznych zbrodni! Warto podkreślić, że przemoc seksualna jest surowo zabroniona na mocy art. 27 Konwencji Genewskiej dotyczącej ochrony osób cywilnych w czasie wojny z 1949 r.

Wołodymyr ZełenskiZełenski pytany o próby zamachu na jego życie: Pełnomocnictwa rozdzielone

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Ukraina. Rosjanie znęcają się seksualnie nad dziećmi i noworodkami. "Ołeksandriwka to nowa Bucza"
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl