Rosja. W Ukrainie zginęli ulubieńcy Szojgu. Byli mistrzami świata w biathlonie czołgowym

W Ukrainie zginęli dwaj rosyjscy dowódcy czołgów, którzy są też mistrzami świata w tak zwanym biathlonie tych pojazdów. Chociaż jeden z żołnierzy zginął w połowie marca, to informacja o ich śmierci była długo ukrywana przez rosyjski MON.

W sobotę ukraińskie media poinformowały o śmierci 30-letniego Siergieja Bronnikowa - rosyjskiego żołnierza i mistrza świata w biathlonie czołgów. Jest to już drugi tak wykwalifikowany wojskowy, który zginął na froncie. Wcześniej w Ukrainie zmarł także 25-letni Bato Basanow. 

Zobacz wideo Kto dostarcza najwięcej broni Ukrainie? Pytamy ambasadora Ukrainy

Rosja. W Ukrainie zginęli dwaj mistrzowie świata w biathlonie czołgowym. Informacje na ten temat szybko znikają z mediów

Z informacji podanej przez władze rosyjskiego regionu Czyta wynika, że 30-letni Bronnikow zginął 3 maja, a 15 maja odbył się jego pogrzeb. "Młodszy sierżant Siergiej Bronnikow zginął podczas operacji specjalnej w Ukrainie. Był profesjonalistą w swojej dziedzinie. Podczas Międzynarodowych Igrzysk Armii w 2016 roku został zwycięzcą w biathlonie czołgowym, pokonując reprezentacje z 17 krajów" - napisały władze na Telegramie. Wiadomo, że 30-letni mistrz świata był dowódcą czołgu, który został zaatakowany przez ukraińską armię. 

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Niedawno wyszło też na jaw, że w Ukrainie zmarł także aktualny mistrz świata 2021 w biathlonie. - Bato Basanow spłonął w swoim czołgu 14 marca 2022 r., ale nabożeństwo żałobne odbyło się dopiero 6 maja. Najprawdopodobniej jego śmierć została celowo ukryta, aby nie wystraszyć innych rosyjskich czołgistów - powiedział Wirtualnej Polsce Irakli Komaxidze, jeden z liderów zespołu InformNapalm.

Wiadomość o śmierci żołnierza, do której doszło w marcu potwierdzają także ukraińskie portale, na przykład obozrevatel.com. 25-latek miał zginąć w wyniku ukraińskiego kontrataku przeprowadzonego w obwodzie donieckim. Młodszy sierżant Bato Basanow urodził się w Ułan-Ude we wschodniej Syberii. 

Jak zauważa rozmówca WP.pl, nekrologi o zmarłych mistrzach świata bardzo szybko znikają ze stron lokalnych władz, ale też jednostek wojskowych i mediów społecznościowych. "Śmierć Basanowa była ukrywana w Federacji Rosyjskiej bardzo długo, aby nie demoralizować innych czołgistów. Chociaż być może zwęglone szczątki żołnierzy nie pozwalały na szybką identyfikację" - czytamy na obozrevatel.com.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Mistrzowie świata w biathlonie czołgowym nie żyją. Byli ulubieńcami Siergieja Szojgu 

Biathlon czołgowy ma być "oczkiem w głowie" ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu. Polityk patronuje zarówno zawodom, jak i wspiera zwycięzców. Informacja o śmierci mistrzów świata może negatywnie wpłynąć na morale rosyjskich żołnierzy na froncie. 

Sama dyscyplina jest rozgrywana w ramach Międzynarodowych Igrzysk Wojskowych, organizowanych przez Rosję od dziewięciu lat. W ramach zawodów czołgiści muszą pokonać trasę z przeszkodami na czas i strzelać z broni do ukazujących się sylwetek czołgów i śmigłowców. Niecelny strzał karany jest dodatkowym okrążeniem toru. 

 

W 2021 roku w wojskowych igrzyskach startowały Rosja, Białoruś, Azerbejdżan, Chiny, Kazachstan, Mongolia, Uzbekistan, Serbia, Wenezuela, Syria, Wietnam, Laos, Kirgistan, Tadżykistan, Birma, Katar oraz załogi z Osetii Południowej i Abchazji. Biathlon czołgowy jest najważniejszą dyscypliną igrzysk. Poza nią odbywają się także takie konkurencje, jak strzelanie artyleryjskie, desant, strzelanie snajperskie, sztafeta medyczna czy rywalizacja w kuchni polowej.

Więcej o: