Rosjanie znów próbowali zrobić most pontonowy na Dońcu i znów nie wyszło. Ukraińska armia publikuje wideo

Kolejna próba i kolejna nieudana. Rosjanie po raz kolejny chcieli przerzucić za pomocą mostów pontonowych na rzece Doniec żołnierzy oraz pojazdy opancerzone. Ukraińskie wojska udaremniły ich starania w pobliżu Serebrianki w obwodzie donieckim.

To już kolejna próba przeprawienia się rosyjskiej armii przez Doniec. Ukraińska armia w ostatnich dniach zniszczyła w trakcie przeprawy rosyjskie czołgi, transportery opancerzone oraz bojowe wozy piechoty.

Jak pisaliśmy, rzeka jest najlepszą przeszkodą terenową jaka broni ukraińskiego Donbasu od północy. Mosty wokół niej zostały wysadzone, a jedyną opcją, żeby przedostać się na drugi brzeg, są mosty pontonowe. 

Wojna w Ukrainie. Armia ukraińska zniszczyła most pontonowy

Na zamieszczonym w mediach społecznościowych filmie z drona widać zostawione w lesie samochody z elementami mostu oraz zatopione części przeprawy. Według ukraińskiej agencji prasowej Ukrinform Rosjanie w pobliżu Serebrianki planowali przerzucić żołnierzy i ciężkie pojazdy opancerzone.

 

Wojna w Ukrainie. Ukraińska armia odparła 9 ataków rosyjskiego wojska

W ciągu minionej doby ukraińska armia odparła dziewięć ataków rosyjskiego wojska w Doniecku i Ługańsku. Sztab Generalny podsumował sytuację na froncie w 88. dniu rosyjskiej inwazji.

Poinformowano, że Rosjanie kontynuują ofensywę na wschodzie kraju. W Ługańsku próbują przebić się przez linię obrony i dotrzeć do granic administracyjnych obwodu. W okolicach Siwierodoniecka bombardowali pozycje obrońców na całej linii kontaktu i przeprowadzili ofensywę, która została odparta. Prowadzą też ostrzał w Doniecku, w okolicach Słowiańska, gdzie przygotowują kolejną ofensywę.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie na głównej stronie Gazeta.pl

W obwodzie charkowskim najeźdźcy walczą o utrzymanie okupowanych terenów i próbują nie dopuścić Ukraińców do granicy państwowej. Wojska rosyjskie ostrzeliwują też osiedla mieszkalne w obwodach sumskim i czernihowskim.

Rosjanie ostrzeliwują ukraińskie miasta, używając rakiet i samolotów. W ciągu minionej doby ukraińskie wojsko odnotowało zwiększoną aktywność rosyjskiego lotnictwa. Jak ustalili Ukraińcy, w okolicach Biełgorodu najeźdźcy rozmieścili wyrzutnie rakiet Iskander-M. Rozbudowują tam system baz logistycznych i naprawczych.

Minionej doby wojska ukraińskie zniszczyły pięć czołgów, cztery systemy artyleryjskie, dziesięć bojowych wozów opancerzonych i dwa inne pojazdy. Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła jeden bezzałogowy statek powietrzny i dwa pociski manewrujące, a samoloty uderzeniowe zniszczyły dwanaście jednostek wrogiego sprzętu.

Zobacz wideo Kobiety pójdą do wojska? Pytamy gen. Gocuła

Wojna w Ukrainie. Od początku inwazji zginęło ponad 29 tysięcy rosyjskich żołnierzy

Jak poinformowały w niedzielę siły zbrojne Ukrainy, od początku wojny zginęło 29 050 rosyjskich żołnierzy. Rosjanie stracili 3141 pojazdów opancerzonych, 1285 czołgów, 204 samoloty i 170 helikopterów.

Ukraińska armia zatopiła 13 rosyjskich okrętów wojennych, zniszczyła 599 systemów artyleryjskich, 201 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i 93 systemy obrony przeciwlotniczej.

Ukraińcy zestrzelili 107 rosyjskich pocisków rakietowych i 470 bezzałogowych statków powietrznych Zniszczyli też 2194 pojazdy wojskowe i cysterny z paliwem.

Więcej o: