Niemcy - co najmniej 40 rannych po przejściu trąby powietrznej. Zniszczone dachy i samochody

Ponad 40 osób zostało rannych w Niemczech w wyniku przejścia trąby powietrznej. 10 poszkodowanych doznało poważnych obrażeń. W okolicach miasta Paderborn w zachodniej części Niemiec żywioł spowodował wiele zniszczeń - pozrywał dachy, powywracał drzewa i samochody. Wstępne dane mówią o dwóch silnych tornadach.

W piątek niemiecki instytut meteorologiczny wydał ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami - podano, że prędkość wiatru może dochodzić do 130 kilometrów na godzinę. Wcześniej ostrzeżenie trzeciego najwyższego stopnia wydał także Estofex (europejska organizacja ostrzegająca przed burzami, która wydaje alerty niezwykle rzadko - przyp.red.).

Zobacz wideo Prof. Miętus: Prawdopodobnie uda nam się uniknąć suszy, ale to eksperymentalne prognozy

Wstępne dane mówią o dwóch tornadach, które przeszły w Nadrenii Połnocnej - Westfalii. Zniszczone zostały dachy, a wiatr wyrywał drzewa z korzeniami. Gwałtowne burze to efekt niżu Emmelinde z frontem atmosferycznym. 

Strefa burz znad Niemiec w nocy dotrze do Polski. 

RCB rozesłało alerty przed burzami w całej Polsce

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed gwałtownymi burzami i silnym wiatrem na terenie całej Polski. Wcześniej Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami i gradem dla Polski południowo-zachodniej. Oznacza to, że niebezpieczne zjawiska meteorologiczne mogą powodować duże straty materialne i zagrożenie życia.

Więcej najnowszych treści przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Synoptycy zapowiadają, że w pasie od Śląska i zachodniej Małopolski po centrum, środkowy zachód i część Kujaw obowiązują alerty stopnia drugiego w trzystopniowej skali, a w innych powiatach - alerty stopnia pierwszego.

Pierwsze burze pojawią się w godzinach wieczornych i w nocy. Mogą towarzyszyć im również opady do 25 mm, wichury osiągające lokalnie aż 100 km na godz., a także grad. Prawdopodobieństwo występowania burz meteorolodzy oszacowali na 80 proc.

W kilku rejonach zapowiadana jest burzaRCB wydało alert dla całej Polski. Gwałtowne burze i silny wiatr

W związku z prognozowanymi burzami na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody, a lokalnie istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Po przejściu fali silnych burz, od zachodu zacznie nasilać się wiatr, który w drugiej połowie nocy i w sobotę w dzień da się we znaki prawie w całej Polsce - podaje IMGW. 

Więcej o: