Chiny: w Szanghaju nowe przypadki Covid-19; miasto wciąż w surowym lockdownie

Władze Szanghaju po raz pierwszy od sześciu dni zgłosiły w piątek nowe zakażenia koronawirusem wykryte poza obszarami kwarantanny; w dzielnicy zaostrzono restrykcje, ale nie ma doniesień o planach przedłużenia lockdownu, który ma się skończyć 1 czerwca.

Zamieszkany przez ok. 25 mln ludzi Szanghaj, uznawany za najbogatsze miasto Chin, znajduje się w surowym lockdownie od przełomu marca i kwietnia. Wprowadzono go w ramach stosowanej przez chiński rząd strategii "zero covid", której celem jest całkowite wyeliminowanie koronawirusa.

Zobacz wideo COVID-19 mocno oddziałuje na chińską gospodarkę? Ekspert wyjaśnia

We wtorek władze Szanghaju ogłosiły osiągnięcie celu "zero covid w społeczności", co oznacza, że infekcje wykrywano tylko wśród osób poddanych już kwarantannie. W piątek ponownie odnotowano jednak nowe przypadki „w społeczności"; zakażona jest trzyosobowa rodzina z należącej do Szanghaju miejscowości Xujing.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Chiny. Surowy lockdown w Szanghaju z powodu COVID-19

Pomimo nowych infekcji władze zapowiadają, że plan otwarcia w niedzielę parków na przedmieściach Szanghaju oraz wznowienia działalności czterech linii metra będzie utrzymany. Według zapowiedzi urzędników lockdown powinien się skończyć do 1 czerwca.

W czasie lockdownu władze wielokrotnie informowały o rozluźnieniu restrykcji, ale wielu mieszkańców skarżyło się, że w praktyce nawet na osiedlach, które spełniały kryteria, wciąż zabraniano im wychodzenia na zewnątrz. Pojawiały się też liczne doniesienia o niedoborach żywności, leków i braku dostępu do opieki medycznej.

Według agencji Reutera w ostatnich dniach władze zaczęły zezwalać większej liczbie ludzi na opuszczanie bloków, a wiele osiedli wydaje specjalne przepustki pozwalające od czasu do czasu na krótkie spacery lub wizyty w supermarketach. Większość ludzi jednak wciąż jest zamknięta na osiedlach i musi zamawiać żywność przez internet lub polegać na paczkach dystrybuowanych przez rząd.

Chiny. Mieszkańcy Szanghaju zaskoczeni decyzjami władz

Przedłużony i stanowczo egzekwowany lockdown oraz problemy organizacyjne w bogatym, uznawanym za nowoczesne miasto Szanghaju zaskoczył i oburzył część chińskiego społeczeństwa. Krytyczne komentarze i wyrazy frustracji zamieszczane przez mieszkańców w internecie były usuwane przez cenzurę.

W najnowszej fali zakażeń wariantem koronawirusa Omikron w Szanghaju wykryto około 623 tys. infekcji, a oficjalny bilans zgonów wynosi 580, co oznacza odsetek przypadków śmiertelnych poniżej 0,1 proc. - podał dziennik "South China Morning Post."

Więcej informacji i aktualnych zaleceń o sytuacji związanej z koronawirusem

Więcej o: