Wojna w Ukrainie. Joe Biden ociąga się z wysłaniem Ukrainie wyrzutni rakiet dalekiego zasięgu

Joe Biden nadal nie wysłał do Ukrainy wyrzutni rakiet dalekiego zasięgu. Zwłoka prezydenta USA frustruje ukraińskich urzędników. Jak donosi portal Politico, Biały Dom może obawiać się, że broń zostanie wykorzystana przez Ukraińców do ostrzału terytorium Rosji, co doprowadzi do eskalacji konfliktu.

Stany Zjednoczone miały dostarczyć Ukrainie gąsienicowe wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet (MLRS) oraz systemy rakietowe wysokiej mobilności HIMARS - podaje Politico. Zdaniem ukraińskich urzędników broń ta jest niezwykle potrzebna Ukrainie z powodu toczących się walk w Donbasie

Zobacz wideo Katastrofalna eksplozja rosyjskiego czołgu trafionego ukraińskim pociskiem przeciwpancernym Stugna

USA obawiają się, że wysłanie broni wpłynie na eskalację konfliktu

Stany Zjednoczone obawiają się, że Ukraina może wykorzystać nadesłaną broń do przeprowadzenia ataku na terytorium Rosji. Wówczas doszłoby do eskalacji konfliktu. Jak udało się ustalić Politico, oba kraje powadzą rozmowy na temat nadesłania tego rodzaju broni. Ukraina podkreśla jednak, że odwlekanie tego w czasie może mieć tragiczne konsekwencje dla ukraińskich cywilów. - Mając to na uwadze, chcemy jak najszybciej pokonać wroga i wyzwolić nasze terytoria - powiedział we wtorek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow radzie ds. zagranicznych Unii Europejskiej. 

Ukraińcy pojmani przez Rosjan w Buczy, 4 marca 2022 r.Nowe dowody rosyjskich zbrodni w Buczy. "NYT" pokazuje nagrania

USA. Senat zatwierdził pomoc dla Ukrainy

Amerykański Senat zatwierdził w czwartek pakiet pomocy wojskowej, humanitarnej i ekonomicznej dla Ukrainy o wartości 40 miliardów dolarów. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta Joe Bidena, który zapowiedział jej podpisanie. Zatwierdzony przez Senat pakiet obejmuje m.in. sześć miliardów dolarów na sprzęt wojskowy, osiem miliardów 700 milionów na uzupełnienie uzbrojenia już przekazanego Ukrainie i trzy miliardy 900 milionów na zwiększoną obecność sił USA w regionie. Osiem miliardów 800 milionów przeznaczono na pomoc ekonomiczną dla Ukrainy, cztery miliardy na zakup uzbrojenia przez Ukrainę i sojuszników USA oraz 900 milionów na pomoc uchodźcom ukraińskim, którzy osiedlą się w USA.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl

Prezydent Joe Biden pochwalił Kongres za uchwalenie ustawy o pomocy dla Ukrainy i podkreślił, że zapewni ona bezpieczeństwo, pomoc gospodarczą, żywnościową i humanitarną dla Ukrainy i w regionie, a także wzmocni Ukrainę - zarówno na polu bitwy, jak i przy stole negocjacyjnym. Joe Biden wyraził zdecydowane poparcie dla "dzielnych obywateli Ukrainy, którzy bronią swojego kraju przed trwającą agresją Rosji". Pakietowi dla Ukrainy sprzeciwiał się były prezydent USA Donald Trumpf.

Milczący protest przeciwko gwałtom wojennym w Ukrainie.Denisowa: Okrucieństwa rosyjskich żołnierzy nie znają granic

*******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: