Małpia ospa w Europie. Przypadki zakażenia we Włoszech i Szwecji. Alert sanitarny w Hiszpanii

W kolejnych europejskich krajach odnotowywane są zakażenia małpią ospą. Pierwszy przypadek potwierdzono we Włoszech i Szwecji. W Hiszpanii ogłoszono alert sanitarny w związku z potwierdzeniem kolejnych siedmiu zakażeń wirusem oraz podejrzeniem zachorowania u kolejnych 23 osób.

Jak poinformowała agencja Reutersa, pierwszy przypadek zakażenia małpią ospą odnotowano w szpitalu Spallanzani w Rzymie. Według informacji jakie przekazała placówka, zakażonym jest młody mężczyzna, który wrócił z pobytu na Wyspach Kanaryjskich. Chory przebywa w izolacji.

Szpital dodał, że istnieją podejrzenia w przypadku dwóch innych osób.

Więcej informacji na głównej stronie Gazeta.pl

Małpia ospa w Europie. Pierwszy przypadek zakażenia w Szwecji

Pierwsze zakażenie małpią ospą potwierdzono również w Szwecji. Według informacji, które przekazała dr Klara Sonden ze Szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego, cytowana przez dziennik "Alfonbladet", osoba, u której potwierdzono zakażenie wirusem, nie jest poważnie chora, ale znajduje się pod opieką.

Infekcję odkryto w regionie Sztokholmu. Władze Szwecji oceniają, czy w kraju może być więcej przypadków zakażenia.

- Nie wiemy jeszcze, gdzie dana osoba została zarażona. Dochodzenie jest w toku, tłumaczyła dr. Sonden.

Zobacz wideo Ospa wietrzna u dziecka - jak sobie z nią radzić?

Małpia ospa w Europie. Alert sanitarny w Madrycie

W czwartek w Madrycie ogłoszono alert sanitarny. Ma to związek z potwierdzeniem kolejnych siedmiu zakażeń małpią ospą oraz podejrzeniem zachorowania u kolejnych 23 osób. Badane osoby znajdują się w izolacji domowej pod obserwacją.

- Jest mało prawdopodobne, aby ospa doprowadziła do poważnej infekcji, ale nie można tego wykluczyć - powiedział dziennikowi El Pais Fernando Simón z hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia.

W Portugalii małpą ospę podejrzewa się u 20 osób, chorobę potwierdzono u pięciu pacjentów, których stan jest stabilny. Chodzi o mężczyzn z regionu Lizbony i doliny rzeki Tag.

Europejskie służby sanitarne monitorują również sytuację w Wielkiej Brytanii. Łącznie na Wyspach potwierdzono zakażenie u siedmiu osób.

Obrońcy Mariupola wywożeni przez Rosjan autobusami po poddaniu sięKoniec obrony Mariupola. Kapitulacja Azowstalu

Czym jest małpia ospa?

Zwykła ospa objawia się pojawieniem się na ciele pęcherzy. Nie inaczej jest w przypadku małpiej ospy, którą opisywaliśmy w portalu Zdrowie Gazeta.pl.

Charakterystyczne wykwity skórne spowodowane małpią ospą mogą wywoływać niepokój wśród zakażonych. Mimo że zwykle samoistnie ustępują po kilku tygodniach, to jednak bardzo wolno się zabliźniają - proces ich zupełnego zaniku może trwać nawet kilka lat.

Maria WoroncowaCórka Putina i jej poglądy. "Jest wielu zdrajców, ale gdzie nie ma?"

Objawy małpiej ospy

• wysypka skórna: grudki, pęcherzyki, krosty z wypełnionymi ropą wybroczynami przypominającymi rany (pojawiającymi się po 2-4 tygodniach od infekcji);

• poczucie zmęczenia (w początkowej fazie);

• podwyższenie temperatury ciała / gorączka;

• dreszcze;

• kaszel;

• ból głowy, gardła i mięśni;

• obrzęk węzłów chłonnych.

Więcej o: