Szwecja gotowa na ewentualny atak Rosji. Rozbudowuje koszary na Gotlandii

Należąca do Szwecji Gotlandia przygotowuje się do potencjalnego ataku Rosji, który mógłby nastąpić np. w czasie rozpatrywania wniosku akcesyjnego kraju do NATO. Na wyspie trwają ćwiczenia lokalnej obrony terytorialnej, a Sztokholm zapowiedział rozbudowę koszar na położonej pośrodku Morza Bałtyckiego wyspie.

W kwietniu na Gotlandii rozpoczęły się największe w historii wyspy ćwiczenia wojska i obrony cywilnej. Szkolenia prowadzone są na strzelnicy, a funkcjonariusze i żołnierze doskonalą się również w wykorzystaniu dronów. Celem ćwiczeń jest zapewnienie wody, elektryczności, łączności oraz transportu promowego w przypadku sytuacji kryzysowej. Zapowiedziano także rozbudowę koszar na wyspie.

Lokalne władze przygotowują się również na ewentualny cyberatak. W tym tygodniu zdecydowały o zablokowaniu dostępu do mediów społecznościowych w sieci wykorzystywanej przez instytucje publiczne.

Zobacz wideo

Szwecja przygotowuje się do odparcia ataku Rosji na Gotlandię

Cztery lata temu Sztokholm przywrócił stałą obecność wojskową na Gotlandii, a po ataku Rosji na Ukrainę szwedzki rząd zdecydował o rozbudowie koszar oraz hal dla pojazdów opancerzonych na wyspie. Jednostka wojskowa na Gotlandii została zlikwidowana w latach 90., kiedy uznano, że nie ma już zagrożenia, które istniało w okresie zimnej wojny. Położona pośrodku Bałtyku wyspa określana jest jako "brama", jej zdobycie umożliwia dostęp i zajęcie krajów bałtyckich.

Szwecja wraz z Finlandią złożyły wniosek o przyjęcie do NATO w środę 18 maja. Ambasadorowie Szwecji i Finlandii przy NATO przekazali listy wyrażające zainteresowanie ich krajów przyjęciem do sojuszu na ręce Sekretarza Generalnego Jensa Stoltenberga.

Więcej o: