Wojna w Ukrainie. Okręty na Morzu Czarnym mogą skierować 24 pociski rakietowe w stronę Ukrainy

Rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk poinformował podczas konferencji w środę 18 maja o trzech rosyjskich okrętach, które stacjonują na Morzu Czarnym. Dysponują one 24 pociskami manewrującymi Kalibr, które mogą zostać wycelowane w terytorium Ukrainy.

Według Ołeksandra Motuzjanyka ciąż istnieje ryzyko uderzeń rakietowych z Morza Czarnego lub z terytorium Białorusi na tereny Ukrainy. Rosjanie mogą obrać za cel obiekty wojskowe oraz cywilne. Ma to dotyczyć w szczególności rosyjskiej floty, której trzy okręty znajdują się obecnie na Morzu Czarnym.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak wojna Rosji z Ukrainą postrzegana jest na świecie? Prof. Legucka: Indie i Afryka powielają rosyjską propagandę

Wojna w Ukrainie. Wojska rosyjskie mogą zaatakować z terytorium Morza Czarnego

Rzecznik MON przekazał, że Rosja dysponuje trzema okrętami, które mogą skierować na tereny Ukrainy blisko ćwierć setki pocisków. - Okręty rosyjskiej floty czarnomorskiej na Morzu Czarnym i Azowskim nadal prowadzą rozpoznanie i zapewniają wsparcie ogniowe swoim jednostkom w kierunku przybrzeżnym. Trzy systemy Kalibr o łącznej salwie do 24 pocisków są gotowe do użycia - informował Ołeksandr Motuzjanyk na łamach Ukrinform.

 

Według informacji podawanych przez Ołeksandra Motuzjanyka Siły Zbrojne Ukrainy są w gotowości, aby odeprzeć atak wroga. Przekazał również, że w ciągu ostatniej doby jednostki obrony przeciwlotniczej Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy trafiły w 10 bezzałogowych statków powietrznych poziomu operacyjnego i taktycznego. Z kolei jednostki rakiet przeciwlotniczych Sił Powietrznych zniszczyły jeden bezzałogowy statek powietrzny i cztery pociski manewrujące.

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij DeszczycaKto daje Ukrainie najwięcej broni? Deszczycia: USA. Później Polska i UK

Wojna w Ukrainie. Celem wroga jest teraz kontrola w określonych obwodach

Rzecznik Ministerstwa Obrony Ukrainy, poinformował również, że siły rosyjskie dążą teraz do przejęcia pełnej kontroli w obwodach donieckim, ługańskim i chersońskim. Ich celem jest również uzyskanie stabilnego korytarza lądowego łączącego Rosję z Krymem. Okupanci prowadzą także aktywne działania wojenne na kierunkach Siewierodonieck, Bachmut, Awdijewka i Kurachów - przekazał Ukrinform.

Prezydent USA Joe BidenWojna w Ukrainie. USA ponownie otwierają ambasadę w Kijowie

Więcej o: