Wojna w Ukrainie. Rosja używa na froncie broni laserowej nowej generacji. "To nie jest egzotyczny pomysł"

Podczas "specjalnej operacji" w Ukrainie użyto broni laserowej nowej generacji. Jest ona wykorzystywana przede wszystkim do niszczenia ukraińskich dronów - poinformowała w środę agencja Reutera, cytując Jurija Borysowa, wicepremiera Rosji odpowiedzialnego za sektor zbrojeniowy. - To nie jest jakiś egzotyczny pomysł, to rzeczywistość - mówił Borysow.

W 2018 roku Prezydent Władimir Putin zaprezentował szereg nowych rodzajów broni, w tym nowy międzykontynentalny pocisk balistyczny, podwodne drony nuklearne, broń naddźwiękową i nową broń laserową.

Wojna w Ukrainie. Rosja używa na froncie broni laserowej nowej generacji

Według informacji Reutersa, broń laserowa miała być zdolna do oślepiania satelitów na wysokości nawet 1,5 tysiąca kilometrów nad Ziemią. Zadaniem systemu laserowego ma być uniemożliwienie jakiejkolwiek agresji wobec Federacji Rosyjskiej lub jej sojuszników.

Więcej informacji ze świata na głównej stronie Gazeta.pl

Jurij Borysow, wicepremier Rosji odpowiedzialny za sektor zbrojeniowy, w rosyjskiej telewizji państwowej nie mówił o broni oślepiającej, ale o takiej, która jest zdolna do szybkiego niszczenia celów powietrznych.- Jeśli Pierieswiet oślepia, to jest to nowa generacja broni laserowej, która umożliwia fizyczne zniszczenie celu - zniszczenie termiczne - tłumaczył.

- Tak. Pierwsze prototypy już tam są używane - odpowiedział zapytany, czy taka broń jest używana w Ukrainie. Dodał, że broń nazywa się "Zadira". - To nie jest jakiś egzotyczny pomysł, to rzeczywistość - powiedział Borysow.

Jak informuje Reuters, USA, ChinyRosja od lat pracują nad wariantami tego rodzaju broni. Użycie broni laserowej ma mieć ogromne znaczenie ze względu na to, że może ona atakować satelity, wykorzystywane do monitorowania międzykontynentalnych pocisków balistycznych.

Zobacz wideo Deszczycia: Rosja zmieniła swoją taktykę w Ukrainie, na taką pozycyjną

Wojna w Ukrainie. Rosjanie stracili ponad 28 tysięcy żołnierzy

Sztab Generalny Ukraińskiej Armii poinformował w środę, że od 24 lutego siły rosyjskie podczas inwazji w Ukrainie straciły ponad 28 tysięcy. W ciągu ostatniej doby zginęło 400 rosyjskich żołnierzy.

Straty rosyjskie to również ponad 1,2 tysiąca czołgów, ponad 3 tysiące bojowych pojazdów opancerzonych, 586 dział, 199 wyrzutni rakiet, 91 systemów obrony przeciwlotniczej, 202 samoloty i 167 helikopterów.

Od początku inwazji na Ukrainę wojska tego kraju zniszczyły również ponad 2 tysiące rosyjskich pojazdów wojskowych, 13 łodzi i 441 dronów. Zestrzelono ponad 100 rosyjskich rakiet.

Według informacji ukraińskiego Sztabu Generalnego Rosjanie ponoszą obecnie największe straty w starciach w pobliżu Słowiańska, Krzywego Rogu i Zaporoża.

Więcej o: