Ukraina. Pierwszy proces ws. zbrodni wojennej. 21-letni Rosjanin przyznał się do winy

21-letni rosyjski żołnierz przyznał się w środę przed sądem w Kijowie do zabicia w lutym nieuzbrojonego cywila w okolicach miasta Sumy. Rosjanionowi grozi dożywocie.

W środę w Kijowie rozpoczął się proces rosyjskiego żołnierza Wadima Sziszmarina. Oskarża się go o zabicie cywila - 62-letniego mężczyzny, którego 21-letni rosyjski żołnierz napotkał 28 lutego w północno-wschodniej części Ukrainy.

Rosjanin miał zastrzelić mężczyznę, będąc do tego namawianym przez swoich kompanów, gdy po stracie czołgu uciekali skradzionym samochodem.  Mężczyzna miał zginął na miejscu, zaledwie kilkadziesiąt metrów od swojego domu.

Do wydarzeń doszło w okolicach miasta Sumy.

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Jak Rosja zareaguje na rozszerzenie struktur NATO?

Ukraina. Pierwszy proces ws. zbrodni wojennych

Więźnia na salę sądową wprowadzono w kajdankach, otoczony był przez uzbrojonych strażników. Wyglądał na zdenerwowanego i trzymał pochyloną głowę. Zaledwie kilka metrów od niego siedziała wdowa po zabitym mężczyźnie.

Rosyjski żołnierz przyznał się przed sądem do winy.

To pierwszy proces w sprawie zbrodni wojennych popełnionych na Ukraińcach w czasie rosyjskiej inwazji. Jeśli 21-latek z Irkucka na Syberii zostanie skazany, grozi mu dożywocie.

Ukraińska prokuratura twierdzi, że spodziewa się wielu kolejnych procesów w związku z identyfikacją tysięcy potencjalnych ofiar zbrodni popełnianych przez Rosjan.

Międzynarodowy Trybunał Karny wysyła misję do Ukrainy

Jak pisaliśmy, Międzynarodowy Trybunał Karny ma zamiar wysłać do Ukrainy zespół 42 śledczych w celu zbadania rosyjskich zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. - Teraz bardziej niż kiedykolwiek musimy pokazać, jak działa prawo - napisał brytyjski prawnik Karim Ahmad Khan oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej trybunału we wtorek 17 maja.

Karim Khan przekazał, że śledczy będą zbierać dowody ataków wojskowych, które mogą stanowić przestępstwa, podczas gdy eksperci medycyny sądowej będą współpracować z władzami ukraińskimi, aby odwzorować istniejące działania i "wzmocnić łańcuch śledczy" w odniesieniu do twardych dowodów.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: