Odwet Rosji na Zachodzie. Wyrzuca 34 francuskich dyplomatów, ambasador Hiszpanii na dywaniku

Rosja wyrzuca 34 francuskich dyplomatów. To odpowiedź Moskwy na wydalenie przez Paryż 41 pracowników rosyjskich placówek dyplomatycznych. Wezwanie na dywanik do rosyjskiego MSZ otrzymał również ambasador Hiszpanii.
Zobacz wideo Ukraińcy pokazują zniszczenie rosyjskiego sprzętu

Jak podaje Kommiersant, ambasador Francji w Moskwie Pierre Levy został wezwany do rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w celu przedstawienia noty protestacyjnej. To odpowiedź na wcześniejszą decyzję władz francuskich o wydaleniu z kraju 41 rosyjskich dyplomatów.

"W odpowiedzi 34 pracowników francuskich instytucji dyplomatycznych w Rosji zostało uznanych za persona non grata. Mają opuścić terytorium Rosji w ciągu dwóch tygodni od daty doręczenia stosownej noty ambasadorowi" - oświadczyło rosyjskie MSZ. Resort dodał, że posunięcie Francji jest szkodliwe dla stosunków rosyjsko-francuskich.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w UkrainieRosjanie boją się czołgów z Polski - przechwycono kolejną rozmowę żołnierzy

Ambasador Hiszpanii wezwany na dywanik do rosyjskiego MSZ

Kommiersant informuje, że wezwanie do Ministerstwa Spraw Zagranicznych otrzymał również ambasador Hiszpanii w Rosji Marcos Gomez Martinez. Gazeta podkreśla, że można spodziewać się podobnych działań w stosunku do hiszpańskiego dyplomaty.

Zachodnie państwa, w tym Polska, od początku wojny wydalają rosyjskich dyplomatów w proteście przeciwko agresji Moskwy na Ukrainę. Najczęściej powodem jest prowadzenie przez przedstawicieli Rosji działalności szpiegowskiej i propagandowej, szkodliwej dla interesów państwa-gospodarza.

Były minister spraw zagranicznych Rosji Andriej Kozyriew stwierdził, że rosyjska dyplomacja stała się narzędziem w rękach kremlowskiej propagandy. Zaapelował też do swoich kolegów pracujących w MSZ, aby w geście protestu złożyli swoje pełnomocnictwa i przestali wspierać bratobójczą wojnę.

Rosyjski snajper zabił wolontariusza w Ukrainie. Mężczyzna osierocił czwórkę dzieciRosyjski snajper zastrzelił wolontariusza. Mężczyzna osierocił 4 dzieci

Więcej o: