Rosyjski MON: W ciągu trzech dni poddało się prawie tysiąc ukraińskich żołnierzy z Azowstalu

- W ciągu ostatnich 24 godzin poddało się 694 bojowników z Azowstalu, w tym 29 rannych - przekazał Igor Konaszenkow z rosyjskiego resortu obrony. Jak dodał, od poniedziałku poddało się łącznie 959 ukraińskich żołnierzy, w tym 80 rannych. Strona ukraińska na razie nie potwierdza tych informacji.
Zobacz wideo To nie propaganda Kremla wyprała Rosjanom mózgi. Sami wypierają fakt inwazji na Ukrainę

Przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony Igor Konaszenkow poinformował, że w ciągu ostatniej doby poddało się 694 żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy i pułku Azow, którzy bronili się w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu. Jak dodał, od poniedziałku 16 maja poddało się łącznie 959 ukraińskich żołnierzy; 80 z nich jest rannych - podaje Kommiersant.

- W Mariupolu bojownicy azowskiej nacjonalistycznej jednostki i ukraińscy żołnierze oblężeni w fabryce Azowstal poddali się. W ciągu ostatnich 24 godzin poddało się 694 żołnierzy, w tym 29 rannych - powiedział Igor Konaszenkow. Poinformował również, że wszyscy Ukraińcy, którzy się poddali, trafili do szpitala w Nowoazowsku, który jest kontrolowany przez prorosyjskich separatystów z Donieckiej Republiki Ludowej.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia na Festiwalu Filmowym w Cannes (17.05.2022)Zełenski: Ukraińcy są przewożeni do obozów wzorowanych na nazistowskich

Komitet Śledczy Rosji chce przesłuchać schwytanych żołnierzy

Kommiersant podkreśla, że we wtorek Komitet Śledczy Rosji ogłosił, że zamierza przesłuchać ukraińskich żołnierzy, którzy opuścili teren zakładu Azowstal, w celu ustalenia ich udziału w "zbrodniach popełnionych przeciwko ludności cywilnej". Zaznaczmy, że to Rosjanie popełniają zbrodnie - gwałcą, torturują i mordują cywilów: dzieci, kobiety i mężczyzn - w suwerennej Ukrainie, na którą napadli 24 lutego. Fakty te potwierdzają śledztwa prowadzone w obwodach, z których wycofały się siły rosyjskie, m.in. w okolicy Kijowa.

Wicepremierka Ukrainy Iryna Wereszczuk zapowiadała, że strona ukraińska będzie negocjować z Federacją Rosyjską w sprawie wymiany żołnierzy z Azowstalu na rosyjskich jeńców wojennych. Jednak przedstawiciele Rosji do tej pory nie zagwarantowali, że wymiana się odbędzie. Nie wypowiadali się również na temat statusu schwytanych wojskowych.

Eksperci z amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną twierdzą, że poddanie zakładów metalurgicznych wynikało z taktycznego porozumienia Ukrainy z Rosją. W swoim raporcie podkreślili, że strona ukraińska liczy na uratowanie obrońców Azowstalu, a Kreml będzie mógł dzięki temu ogłosić przejęcie pełnej kontroli nad Mariupolem.

Rosja. Akcja 'Nieśmiertelny Pułk' podczas Dnia ZwycięstwaRosja. Zabił siostrę, bo nie chciała iść w "Nieśmiertelnym Pułku"

Więcej o: