Szwecja i Finlandia złożyły w Brukseli wnioski o przyjęcie do NATO. "Historyczny dzień"

Ambasadorowie Szwecji i Finlandii przy NATO złożyli w środę rano w Brukseli listy wyrażające zainteresowanie ich krajów przyjęciem do sojuszu. Wnioski przyjął sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. "Historyczny dzień" - komentują fińscy i szwedzcy urzędnicy.

Oficjalne listy aplikacyjne złożyli w Brukseli ambasador Finlandii przy NATO Klaus Korhonen i ambasador Szwecji Axel Wernhoff"Historyczny dzień" - tak środowe spotkanie z sekretarzem generalnym określały fińskie i szwedzkie misje przy NATO w mediach społecznościowych.

Więcej aktualnych treści z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- To dobry dzień w krytycznym momencie dla naszego bezpieczeństwa. Dziękuję za wręczenie wniosków. Każdy naród ma prawo wybrać własną drogę, oba kraje podjęły decyzję w wyniku demokratycznych procesów - mówił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

- Jesteście naszymi najbliższymi partnerami, wasze członkostwo w NATO wzmocniłoby nasze wspólne bezpieczeństwo. Złożone dziś wnioski to historyczny krok. Sojusznicy rozważą teraz następne kroki w waszej drodze do sojuszu. Interesy związane z bezpieczeństwem każdego z krajów sojuszniczych muszą być wzięte pod uwagę - podkreślił.

Zobacz wideo Arnesa Buljušmić-Kustura: Ludobójstwa w Ukrainie nie udowodnimy z dnia na dzień. To będzie długi i zawiły proces

Szwecja i Finlandia chcą dołączyć do NATO

Oba państwa chcą dołączyć do Sojuszu z powodu obaw, jakie wywołała rosyjska inwazja na Ukrainę. Aby kraj stał się członkiem NATO, jego wniosek o przystąpienie musi być zaakceptowany przez wszystkie kraje członkowskie.

Formalną decyzję o złożeniu wniosku o członkostwo w NATO podjął w ostatnich dniach szwedzki rząd. Rządzący Socjaldemokraci są jednak przeciwni rozmieszczeniu w Szwecji broni jądrowej lub stałych baz wojskowych Sojuszu.

Propozycję ubiegania się o członkostwo Finlandii w NATO zatwierdził z kolei fiński parlament. Za było 188 parlamentarzystów, a przeciw zaledwie 8. Według sondaży do sojuszu chce przystąpić ponad trzy czwarte Finów, prawie trzykrotnie więcej niż przed wybuchem wojny w Ukrainie. Stanowi to znaczny zwrot w fińskiej polityce wojskowego nieangażowania się, prowadzonej od 75 lat.

Zastrzeżenia związane z członkostwem Finlandii i Szwecji w NATO zgłosiła Turcja. Ankara postawiła między innymi warunek wydania 33 osób powiązanych z kurdyjskimi bojownikami i opozycjonistą Fethullahem Gulenem. Szwecja i Finlandia nie zgodziły się na tureckie żądania. W ostatni weekend w Berlinie trwały rozmowy ministrów spraw zagranicznych NATO z udziałem Turcji między innymi na ten temat.

Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre wyraziła we wtorek przekonanie, że NATO osiągnie konsensus w sprawie przyjęcia Szwecji i Finlandii do paktu. W najbliższy czwartek prezydent Joe Biden spotka się w Białym Domu z premierką Szwecji Magdaleną Andersson i prezydentem Finlandii Saulim Niinistö.

****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: