Zełenski: 500 tys. Ukraińców deportowanych do Rosji. Część jest w obozach wzorowanych na nazistowskich

Podczas odbywającego się we wtorek 17 maja Festiwalu Filmowym w Cannes do zgromadzonych przemówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zwrócił uwagę na to, że tysiące Ukraińców zostały przymusowo wywiezione Rosji. Przebywają tam - jak opisał - "w obozach wzorowanych na nazistowskich".

Wołodymyr Zełenski podczas otwarcia festiwalu filmowego w Cannes wezwał świat filmu do reakcji na rosyjską agresję w Ukrainie - przytoczył m.in. cytat z filmu "Czas Apokalipsy" Francisa Forda Coppoli dotyczący zabijania cywilów podczas wojny. - Słyszeliście już te słowa. Na ekranie wyglądało to okropnie. Teraz stało się to rzeczywistością - mówił. Uczestnicy festiwalu przyjęli wystąpienie Zełenskiego owacją na stojąco. 

 Zwrócił też uwagę na przymusowe wywożenie mieszkańców wschodniej Ukrainy z kraju. 

- Ponad 500 000 Ukraińców zostało deportowanych siłą do Rosji, a dziesiątki tysięcy przebywają w rosyjskich obozach wzorowanych na obozach nazistowskich. Nikt nie wie, ile osób tam przeżyje, ale każdy wie, kto jest winny - powiedział Zełenski, cytowany przez agencję Ukriform.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr ZełenskiZełenski: Krok po kroku zmuszamy okupantów do opuszczenia naszej ziemi

Cannes - wystąpienie Wołodymyra Zełenskiego. "Wojna to nie piekło, wojna jest znacznie gorsza"

Widzieliśmy, co zrobiło rosyjskie wojsko w małym miasteczku Bucha. Widzieliśmy Mariupol. Widzieliśmy Azowstal, teatr miejski wysadzony w powietrze przez rosyjską bombę. Przed ostrzałem ukrywali się tam zwykli cywile. Dwa duże i bardzo widoczne napisy "Dzieci" były na asfalcie w pobliżu teatru. I nigdy tego nie zapomnimy, bo to nawet nie jest piekło. Wojna to nie piekło. Wojna to wojna, a piekło to piekło. Z tych dwóch wojna jest znacznie gorsza

- mówił Zełenski.

Prezydent Ukrainy zwrócił uwagę, że nie ma tygodnia, aby na okupowanych przez Rosjan terenach, nie znajdowano masowych grobów cywilów. Przekazał również, że oficjalna liczba zabitych dzieci wynosi obecnie 229 - choć podejrzewa się, że w rzeczywistości jest znacznie wyższa.

Wojna w Ukrainie. Zniszczony przez Rosjan MariupolWojna w Ukrainie. Czeczeni przejmą kontrolę nad Mariupolem

Cannes. Wołodymyr Zełenski przywołał słowa Charliego Chaplina

Starlight News umieścił przemówienie Wołodymyra Zełenskiego na swoim kanale w serwisie Youtube.

 

- "Nienawiść do ludzi przeminie, dyktatorzy umrą, a władza, którą odebrali ludziom, powróci do ludzi. I dopóki ludzie umierają, wolność nigdy nie zginie". Potrzebujemy nowego Chaplina, który pokaże, że kino naszych czasów nie jest nieme - podkreślił Zełenski, cytując „Wielkiego dyktatora" Chaplina. 

- Ludzkość nakręciła wiele pięknych filmów. Wydawało się, że wszyscy już zrozumieli, że można pięknie podbić ludzi, zbierając ich w pobliżu ekranów, a nie brzydko - zbierając je w schronach przeciwbombowych - kontynował Zełenski. 

Zobacz wideo Arnesa Buljušmić-Kustura: Bucza przypomniała mi o Srebrenicy. W Donbasie też odkryjemy przerażające rzeczy
Więcej o: