Leonid Krawczuk zmarł po długiej chorobie 10 maja 2022 roku o godzinie 17 czasu kijowskiego, potwierdził to w mediach społecznościowych m.in. były szef ukraińskiego parlamentu Dmytro Razumkow. Mimo trwającej wojny ceremonia pogrzebowa pierwszego prezydenta kraju odbyła się w Domu Ukraińskim na placu Europejskim w centrum Kijowa. Następnie został pochowany na jednej z najstarszych nekropolii w Ukrainie - Cmentarzu Bajkowa. W uroczystości wzięła udział m.in. para prezydencka - Wołodymyr Zełenski i jego żona Ołena.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
To pierwsze publiczne wyjście pary prezydenckiej od 24 lutego, czyli początku inwazji wojsk Władimira Putina. Wołodymyr i Ołena Zełenscy zostali uchwyceni przez fotografa, gdy składali kwiaty na grobie zmarłego Leonida Krawczuka. Prezydent Ukrainy zrzucił wojskowe barwy i podobnie jak pierwsza dama był ubrany na czarno - zwrócił uwagę brytyjski tabloid "The Daily Mail".
W uroczystości wzięli również udział m.in. mer Kijowa Witalij Kliczko, minister kultury Ołeksandr Tkaczenko i minister obrony Ołeksij Reznikow, a także byli prezydenci niepodległej Ukrainy: Petro Poroszenko, Wiktor Juszczenko i Leonid Kuczma.
Ołena Zełenska udzieliła w połowie kwietnia Vogue'owi obszernego wywiadu, w którym opowiedziała o kontaktach z mężem. Przyznała, że od momentu wybuchu wojny ze względu na bezpieczeństwo nie widziała się z nim osobiście. Rozmawiają jedynie telefonicznie.
Leonid Krawczuk urodził się 10 stycznia 1934 roku w miejscowości Wielki Żytyń. Należał do struktur partii komunistycznej radzieckiej Ukrainy. Pod koniec lat 80. XX wieku awansował na stanowisko sekretarza KC Komunistycznej Partii Ukrainy ds. ideologii i do Biura Politycznego KC KPU.
W 1990 roku został wybrany na przewodniczącego Rady Najwyższej radzieckiej jeszcze Ukrainy. W 1991 roku opuścił partię komunistyczną. Za jego największą zasługę uważa się uchwalenie przez parlament, w sierpniu 1991 roku, Aktu Niepodległości Ukrainy. W grudniu 1991 roku akt został zatwierdzony w referendum, co przyczyniło się do rozpadu ZSRR. Wraz z referendum odbyły się wybory prezydenckie, które już w pierwszej turze przyniosły zwycięstwo Krawczukowi.
8 grudnia 1991 roku jako szef niepodległego państwa ukraińskiego Krawczuk, razem z przewodniczącym białoruskiego parlamentu Stanisławem Szuszkiewiczem i prezydentem Rosji Borysem Jelcynem, zdecydował o likwidacji ZSRR i powołaniu Wspólnoty Niepodległych Państw. Więcej na jego temat pisaliśmy w materiale:
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.