Wołodymyr Zełenski po raz pierwszy od początku wojny pokazał się z żoną. Pożegnali Leonida Krawczuka

Wołodymyr Zełenski wraz z żoną Ołeną we wtorek wzięli udział w pożegnaniu Leonida Krawczuka, zmarłego pierwszego prezydenta niepodległej Ukrainy. To ich pierwsze, wspólne, publiczne wyjście od początku inwazji wojsk rosyjskich. W uroczystości wzięli również udział m.in. mer Kijowa Witalij Kliczko, minister kultury Ołeksandr Tkaczenko i minister obrony Ołeksij Reznikow.

Leonid Krawczuk zmarł po długiej chorobie 10 maja 2022 roku o godzinie 17 czasu kijowskiego, potwierdził to w mediach społecznościowych m.in. były szef ukraińskiego parlamentu Dmytro Razumkow. Mimo trwającej wojny ceremonia pogrzebowa pierwszego prezydenta kraju odbyła się w Domu Ukraińskim na placu Europejskim w centrum Kijowa. Następnie został pochowany na jednej z najstarszych nekropolii w Ukrainie - Cmentarzu Bajkowa. W uroczystości wzięła udział m.in. para prezydencka - Wołodymyr Zełenski i jego żona Ołena. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Arnesa Buljušmić-Kustura: Bucza przypomniała mi o Srebrenicy. W Donbasie też odkryjemy przerażające rzeczy

Wołodymyr Zełenski pokazał się z żoną pierwszy raz od wybuchu wojny

To pierwsze publiczne wyjście pary prezydenckiej od 24 lutego, czyli początku inwazji wojsk Władimira Putina. Wołodymyr i Ołena Zełenscy zostali uchwyceni przez fotografa, gdy składali kwiaty na grobie zmarłego Leonida Krawczuka. Prezydent Ukrainy zrzucił wojskowe barwy i podobnie jak pierwsza dama był ubrany na czarno - zwrócił uwagę brytyjski tabloid "The Daily Mail".

W uroczystości wzięli również udział m.in. mer Kijowa Witalij Kliczko, minister kultury Ołeksandr Tkaczenko i minister obrony Ołeksij Reznikow, a także byli prezydenci niepodległej Ukrainy: Petro Poroszenko, Wiktor Juszczenko i Leonid Kuczma.

Ołena Zełenska udzieliła w połowie kwietnia Vogue'owi obszernego wywiadu, w którym opowiedziała o kontaktach z mężem. Przyznała, że od momentu wybuchu wojny ze względu na bezpieczeństwo nie widziała się z nim osobiście. Rozmawiają jedynie telefonicznie.

Ołena Zełenska Ołena Zełenska o pomocy Ukrainie: Jakże poszczęściło się z Polską!

Leonid Krawczuk przyczynił się do powstania wolnej Ukrainy

Leonid Krawczuk urodził się 10 stycznia 1934 roku w miejscowości Wielki Żytyń. Należał do struktur partii komunistycznej radzieckiej Ukrainy. Pod koniec lat 80. XX wieku awansował na stanowisko sekretarza KC Komunistycznej Partii Ukrainy ds. ideologii i do Biura Politycznego KC KPU.

W 1990 roku został wybrany na przewodniczącego Rady Najwyższej radzieckiej jeszcze Ukrainy. W 1991 roku opuścił partię komunistyczną. Za jego największą zasługę uważa się uchwalenie przez parlament, w sierpniu 1991 roku, Aktu Niepodległości Ukrainy. W grudniu 1991 roku akt został zatwierdzony w referendum, co przyczyniło się do rozpadu ZSRR. Wraz z referendum odbyły się wybory prezydenckie, które już w pierwszej turze przyniosły zwycięstwo Krawczukowi.

8 grudnia 1991 roku jako szef niepodległego państwa ukraińskiego Krawczuk, razem z przewodniczącym białoruskiego parlamentu Stanisławem Szuszkiewiczem i prezydentem Rosji Borysem Jelcynem, zdecydował o likwidacji ZSRR i powołaniu Wspólnoty Niepodległych Państw. Więcej na jego temat pisaliśmy w materiale: 

Leonid Krawczuk Nie żyje pierwszy prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk. Miał 88 lat

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: