Charków. Rosjanie zniszczyli bank roślinnych zasobów genowych. Jego zasoby oszczędzili nawet naziści

Rosjanie podczas ostrzału Charkowa zniszczyli bank roślinnych zasobów genowych - poinformował dr Serhij Awramenko z Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. - Wszystko zamieniło się w popiół - dodał. To była jedna z największych instytucji zapewniających bezpieczeństwo żywnościowe na świecie, a jej zbiory chronili nawet naziści w czasie II wojny światowej.

Rosjanie podczas ostrzału Charkowa zniszczyli bank roślinnych zasobów genowych - jedną z największych takich instytucji na świecie - poinformował na YouTube czołowy naukowiec w Instytucie Przemysłu Roślin, Juriew Siergiej Awramenko. Dodał, że ukraińska armia nigdy nie stacjonowała na terenie budynku. - To instytucja czysto naukowa, która została celowo zniszczona, wycelowano dokładnie w miejsce, w którym przechowywany był bank zasobów genowych roślin - wyjaśniał.

 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Arnesa Buljušmić-Kustura: Życie w "trybie przetrwania" to najbliższa przyszłość ocalałych z ludobójstwa w Ukrainie

Charków. Rosjanie zniszczyli bank roślinnych zasobów genowych

Z informacji Juriewa Siergieja Awramenko wynika, że w instytucie znajdowało się ponad 160 tys. odmian i hybryd roślinnych z całego świata.

- Nasiona były już przygotowywane do siewu, a od marca pracownicy mieli zasiać nową kolekcję. Po nadejściu "rosyjskiego porządku" wszystko zamieniło się w popiół. Dziesiątki tysięcy próbek. To jest kolekcja ogólnoświatowa. W tym odmiany, które mają setki lat, stare, których nie możemy już odtworzyć. Tu było piekło, aluminium się stopiło. Wszystko się wypaliło - powiedział Awramenko.

Rosyjski żołnierz gwałcił i groził bronią. Ukraińskie służby: odpowie za zbrodnie wojenneZidentyfikowano kolejnego rosyjskiego żołnierza - odpowie za gwałty

Bank roślinnych zasobów genowych chronili nawet naziści

Co więcej, bank przetrwał niemiecką okupację. - Z przykrością muszę powiedzieć, że w nazistowskich Niemczech, kiedy cała Ukraina była pod okupacją, Niemcy nie zniszczyli tej kolekcji, ale raczej starali się coś uratować, ukryć, bo wiedzieli, że ich potomkowie będą tego potrzebować. To kwestia bezpieczeństwa żywnościowego dla każdego kraju. Hodowcy z całego świata, ze wszystkich krajów, w tym z Rosji, zamawiali i otrzymywali próbki z tej puli genów, aby stworzyć swoje odmiany dostosowane do danego obszaru - dodał Awramenko.

'Ukraina i Rosja przeprowadzą twarde dyskusje o pokoju, zawieszeniu broni, natychmiastowym wycofaniu rosyjskich żołnierzy z Ukrainy i gwarancjach bezpieczeństwa' - napisał na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak przed czwartą turą rozmówUkraina zawiesiła negocjacje pokojowe z Rosją

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: