Szwecja podpisała wniosek o członkostwo w NATO. "Historyczna chwila"

Szwedzka ministerka ds. zagranicznych Ann Linde podpisała we wtorek wniosek Szwecji o członkostwo w NATO. Dokument zostanie złożony sekretarzowi generalnemu NATO Jensowi Stoltenbergowi w ciągu kilku dni.

Jak podaje CNN, we wtorek 17 maja szwedzka ministerka ds. zagranicznych Ann Linde podpisała wniosek Szwecji o członkostwo w NATO. Szwecja zdecydowała o wejściu do NATO w związku z agresywną polityką Rosji i jej atakiem na Ukrainę. "Historyczna chwila" - tak podpisanie wniosku nazwała szwedzka telewizja publiczna.

Zobacz wideo Kwaśniewski: To, że Putin nienawidzi Zachodu, to żadna nowość

Szwecja podpisała wniosek o członkostwo w NATO

Jak podkreśla CNN, posunięcie Szwecji kończy dziesięciolecia neutralności wojskowej. Linde powiedziała, że kraj nie wie, jak długo potrwa rozpatrzenie wniosku, jednak spodziewa się, że może zająć to nawet rok. Wniosek zostanie złożony przez szwedzkiego ambasadora NATO w Brukseli na ręce sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga. Ma to nastąpić w ciągu kilku najbliższych dni - podaje sverigesradio.se. Równocześnie złożony zostanie także wniosek Finlandii.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Recep Tayyip ErdoganErdogan: Dyplomaci Finlandii i Szwecji nie mają po co przyjeżdżać do Turcji

Jens Stoltenberg o decyzji Szwecji dot. członkostwa w Sojuszu

W poniedziałek 16 maja sekretarz generalny NATO z zadowoleniem przyjął decyzję Szwecji o rozpoczęciu przygotowań do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim. Jens Stoltenberg poinformował na Twitterze, że rozmawiał na temat z premierką Szwecji Magdaleną Andresson. Podkreślił też, że Szwecja jest jednym z najbliższych partnerów, a jej członkostwo w Sojuszu wzmocni obszar euroatlantycki i będzie także wzmocnieniem dla samej Szwecji w krytycznym momencie. Oba państwa chcą dołączyć do Sojuszu z powodu obaw, jakie wywołała rosyjska inwazja na Ukrainę. Władimir Putin już zapowiedział, że rozbudowa infrastruktury militarnej na terytorium Szwecji i Finlandii będzie wymagała reakcji ze strony Rosji.

Aby kraj stał się członkiem NATO, jego wniosek o przystąpienie musi być ratyfikowany przez wszystkie kraje członkowskie. Zastrzeżenia związane z członkostwem Finlandii i Szwecji w NATO zgłosiła Turcja. Ankara postawiła między innymi warunek wydania 33 osób powiązanych z kurdyjskimi bojownikami i opozycjonistą Fethullahem Gulenem. Szwecja i Finlandia nie zgodziły się na tureckie żądania. W ostatni weekend z udziałem Turcji w Berlinie trwały rozmowy ministrów spraw zagranicznych NATO między innymi na ten temat.

GotlandiaStrategiczna rola Gotlandii w obronie Bałtyku. Szwecja szkoli cywilów

Więcej o: