Kaliningrad. Amerykański samolot krążył przy granicy z Polską. NATO obserwuje

W ostatnim czasie amerykański samolot zwiadowczy kilkakrotnie krążył w pobliżu obwodu kaliningradzkiego. Są to działania NATO, których celem jest ustalenie tego, co dzieje się na rosyjskim terenie. To właśnie na tym obszarze Rosjanie niedawno prowadzili ćwiczenia przy scenariuszu użycia broni nuklearnej.

Boeing RC-135 kilkakrotnie krążył ostatnio w okolicy obwodu kaliningradzkiego. Na portalu flightradar24.com widać, że amerykański samolot zwiadowczy patrolował też teren nad Polską i Litwą. Jednostka ta wykorzystywana jest stricte do zwiadu elektronicznego. 

Zobacz wideo

Amerykański samolot patroluje Kaliningrad. Powodem ostatnie rosyjskie ćwiczenia

Jak podaje Wprost.pl, pojawienie się amerykańskiego samolotu zwiadowczego jest prawdopodobnie związane z ostatnimi rosyjskimi ćwiczeniami, do których doszło na tym obszarze. Rosjanie przeprowadzili bowiem ćwiczenia przy scenariuszu użycia broni nuklearnej. Samolot NATO miał natomiast określić, jakie ruchy ostatnio mają miejsce w Kaliningradzie. 

W ostatni weekend Rosjanie ćwiczyli też nad Morzem Bałtyckim odparcie ataku na Kaliningrad. Wykorzystano wówczas myśliwce SU-27. Z komunikatu rosyjskiej floty bałtyckiej wynika, że jednostki "zniszczyły samoloty symulowanego przeciwnika". Ćwiczenia odbyły się kilka dni po tym, jak Finlandia ogłosiła plan ubiegania się o członkostwo w NATO

Przeczytaj więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Duża aktywność Rosji w obwodzie kaliningradzkim

Aktywność rosyjskich jednostek jest w ostatnim czasie dość duża. Na początku maja Niemcy musiały poderwać dwa myśliwce po tym, jak nad Bałtykiem zaobserwowano rosyjski samolot zwiadowczy AN-30. Naruszenie przestrzeni powietrznej przez jednostki z Rosji nastąpiło także w przypadku Danii. Wówczas ambasador Rosji został wezwany do MSZ kraju z prośbą o wyjaśnienia. 

Przesmyk suwalski i obwód kaliningradzki są od wielu lat uznawane za najbardziej newralgiczne miejsca w Europie. Według amerykańskich ekspertów wojskowych to właśnie na tym obszarze może dojść do konfliktu Zachodu z Rosją. Jeden ze scenariuszy, który powstał jeszcze przed wojną w Ukrainie, zakłada, że w rejonie tym mogłoby dojść do inwazji lądowej ze strony Rosji, która dążyłaby do połączenia Kaliningradu i Białorusi. Wówczas Litwa, Łotwa i Estonia zostałyby odcięte na lądzie od Polski i innych krajów Unii Europejskiej.

Więcej o: