Wojna w Ukrainie. Doradca Zełenskiego zapowiedział kontratak ukraińskiej armii. Podał datę

Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz przekazał podczas rozmowy z rosyjskim opozycjonistą Markiem Fejginem, że ukraińskie siły zbrojne wkrótce będą gotowe na kontrofensywę. Przewiduje on, że nastąpi to w połowie lipca, choć - jak zaznaczył - wiele tu zależy od terminów dostaw sprzętu z Zachodu.

Rozmowę z Ołeksijem Arestowyczem, doradcą prezydenta Zełenskiego, poprowadził 15 maja wieczorem rosyjski opozycjonista Mark Fejgin, na swoim kanale Fejgin Live na You Tube. Arestowycz poinformował, że kontrofensywa przeciwko rosyjskiemu okupantowi będzie możliwa w połowie lipca. Ten termin jest jednak uzależniony od tego, w jakim tempie do Ukrainy będzie docierać ciężkie uzbrojenie od zachodnich partnerów. Według niego "pierwsze naprawdę duże dostawy sprzętu dotrą na Ukrainę nie wcześniej, niż w lipcu".

Rozmowa pojawiła się na kanale Ołeksija Arestowycza w serwisie YouTube.

 

 Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wojna w Ukrainie. Wsparcie z Zachodu

- Niemcy po raz kolejny oświadczyli, że ukraińscy żołnierze już uczą się obsługi haubic Panzerhaubitze 2000. To bardzo dobra broń, wysokiej jakości. A jeśli wojskowi już ćwiczą, to niebawem ta broń trafi na Ukrainę. Z kolei Amerykanie poinformowali, że 89 spośród ich 90 haubic jest już używanych na polu walki. Po cichu wszystko posuwa się naprzód - relacjonował doradca prezydenta Ukrainy podczas rozmowy z Fejginem, prawnikiem, który reprezentował przed sądem osoby i podmioty prześladowane przez Kreml. 8 kwietnia Rosja umieściła Marka Fejgina na swojej liście tzw. zagranicznych agentów.

Ukraina, północ Charkowa. Ukraińskie pojazdy wojskowe przejeżdżają obok pozostałości rosyjskiego czołgu. Zdjęcie z 13 maja 2022Pentagon potwierdza sukcesy Ukrainy: Rosjanie są wypychani z Charkowa

Wojna w Ukrainie. Joe Biden podpisał ustawę Lend-Lease Act

Ołeksij Arestowycz podkreślił także, że amerykańska ustawa "Lend-Lease" to jedno ze źródeł pomocy wojskowej ofiarowanej przez USA. Joe Biden zatwierdził 9 maja ustawę przywracającą "Lend-Lease" - program z czasów II wojny światowej, który umożliwił pokonanie Hitlera, dając Waszyngtonowi wolną rękę w szybszym wypożyczaniu lub dzierżawieniu sprzętu wojskowego sojusznikom USA.

Zobacz wideo Wojna zniszczyła życie rosyjsko-ukraińskich rodzin. Ekspert: Ta sytuacja jest porażająca
Więcej o: