Wołodymyr Zełenski: Macron chciał na nas wymóc ustępstwa, by pomóc Putinowi wyjść z twarzą z sytuacji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział mediom, że prezydent Francji Emmanuel Macron prosił Ukrainę o ustępstwa wobec Rosji - ustępstwa w kwestii suwerenności. - Wiem, że chciał uzyskać wyniki w mediacjach między Rosją a Ukrainą, ale nie uzyskał żadnych - skomentował Zełenski. W odpowiedzi Pałac Elizejski podkreślił, że "to Ukraińcy decydują o warunkach ich negocjacji z Rosjanami".

Prezydent Ukrainy udzielił wywiadu dziennikarzowi programu "Porta a Porta" we włoskiej telewizji RAI. Wołodymyr Zełenski zdradził tam między innymi, że prezydent Francji Emmanuel Macron zwrócił się do Ukrainy o ustępstwa wobec Rosji.

Zobacz wideo To nie propaganda Kremla wyprała Rosjanom mózgi. Sami wypierają fakt inwazji na Ukrainę

Wołodymyr Zełenski o słowach Macrona: Nie możemy szukać wyjścia dla Rosji

Portal Politico cytuje z kolei Zełenskiego, który powiedział, że prezydent Francji chciał skłonić Ukrainę, by ustąpiła w kwestii suwerenności: - Macron chciał na nas wymóc ustępstwa, by pomóc Putinowi wyjść z twarzą z sytuacji.

Kilka dni wcześniej, 9 maja, prezydent Francji przemawiał w Parlamencie Europejskim, gdzie mówił między innymi o "chronieniu pokoju w pozostałej części kontynentu europejskiego i unikania eskalacji". Zełenski skomentował to przemówienie, podkreślając, że Ukraińcy chcą, by armia rosyjska opuściła ich ziemię. - Nie jesteśmy na rosyjskiej ziemi - podkreślił.

- Nie możemy szukać wyjścia dla Rosji. Macron robi to na próżno - cytuje słowa Zełenskiego kyivpost.com. - Wiem, że chciał uzyskać wyniki w mediacjach między Rosją a Ukrainą, ale nie uzyskał żadnych.

Do tych słów odniósł się w rozmowie z agencją AFP Pałac Elizejski, który podkreślił, że prezydent Francji nigdy nie rozmawiał z Władimirem Putinem bez zgody Zełenskiego. "Zawsze mówił, że to Ukraińcy decydują o warunkach ich negocjacji z Rosjanami" - podkreślono.

Więcej wiadomości dotyczących wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Lwów (zdjęcie ilustracyjne)Ukraina. Rosjanie ostrzelali obiekt przy granicy z Polską

Emmanuel Macron w PE o wojnie w Ukrainie: Nie możemy ulec duchowi zemsty

9 maja Macron przemawiał w Parlamencie Europejskim. - Aby sprawiedliwość zwyciężyła, walczymy i będziemy walczyć z bezkarnością niewyobrażalnych zbrodni popełnionych przez Rosję w Ukrainie - mówił, podkreślając przy tym, że Europa nie jest w stanie wojny z Rosją. - Jako Europejczycy pracujemy nad zachowaniem integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy, aby pokój powrócił na nasz kontynent. Tylko Ukraina może określić warunki negocjacji z Rosją. Ale naszym obowiązkiem jest stanąć po stronie Ukrainy, by doprowadzić do zawieszenia broni, a potem zbudować pokój. Wtedy zawsze będziemy tam, aby odbudować Ukrainę jako Europejczycy - kontynuował prezydent Francji i dodał:

Bo w końcu, gdy pokój powróci na europejską ziemię, będziemy musieli budować nowe balanse bezpieczeństwa, wspólnie, i nie będziemy mogli ulec pokusie upokorzenia, ani duchowi zemsty, bo to już w przeszłości siało spustoszenie na drogach do pokoju

- podkreślał Macron.

Ukraina, północ Charkowa. Ukraińskie pojazdy wojskowe przejeżdżają obok pozostałości rosyjskiego czołgu. Zdjęcie z 13 maja 2022Pentagon potwierdza sukcesy Ukrainy: Rosjanie są wypychani z Charkowa

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: