Pożar w Moskwie. Kłęby dymu nad centrum biznesowym [WIDEO]

W Moskwie doszło do pożaru centrum biznesowego - podają rosyjskie media. W serwisie Telegram umieszczone zostało nagranie, na którym widzimy kłęby dymy wydostające się z budynku. Na razie nie ma informacji o ofiarach lub rannych.

Centrum biznesowy DM Tower to budynek, który nie został jeszcze oddany do użytku. Mieści się przy Nabrzeżu Nowodaniłowskim w Moskwie. 

Na Telegramie opublikowane zostało nagranie przesłane przez jednego z użytkowników. Widać na nim kłęby czarnego dymu wydostające się z budynku. Ogień wybuchł na jego najwyższych piętrach.

Z komunikatu służby prasowej stołecznego oddziału Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych wynika, że w budynku doszło do zapłonu materiałów budowlanych i izolacji. Według wstępnych informacji przyczyną pożaru było zwarcie. Na razie nie ma informacji o ofiarach i rannych - podaje portal m24.ru.

Zobacz wideo

Wcześniej dym pojawił się też na parkingu podziemnym w centrum handlowym Troika przy ulicy Verkhnyaya Krasnoselskaya. Pracownicy zostali ewakuowani na ulicę. Według Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych na parkingu paliły się śmieci.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Seria pożarów w Rosji. Płoną strategiczne obiekty

W ciągu ostatnich kilkunastu dni płonęło wiele obiektów w Rosji, niekiedy strategicznych. W większości przypadków przyczyna pożarów nie została oficjalnie potwierdzona, chociaż wielu analityków i ekspertów podejrzewa działania sabotażowe.

Podejrzenia te dotyczą przede wszystkim zdarzenia z 3 maja. Tej nocy pod Moskwą wybuchł pożar na terenie kompleksu magazynów Atlant Park - a dokładniej w magazynie należącym do prokremlowskiego wydawnictwa "Proszeszczenie". Jak informował niezależny rosyjski portal Mediazona, tuż po rozpoczęciu wojny w Ukrainie pracownicy tego wydawnictwa otrzymali polecenie usunięcia ze szkolnych podręczników "nieodpowiednich" wzmianek o Ukrainie. 

Rosja. Pożar kompleksu magazynów pod MoskwąRosja. Ogromny pożar kompleksu magazynów pod Moskwą

Tego samego dnia doszło do pożaru w składzie odpadów polietylenowych w rejonie Krasnojarska. Ogień miał obejmować około 500 metrów kwadratowych. 2 maja natomiast doszło do pożaru w fabryce amunicji w Permie, niedaleko Uralu. Fabryka miała produkować amunicję rakietową Grad i Smiercz, które to pociski na dużą skalę były wykorzystywane w Ukrainie.

Pod koniec kwietnia w Korolowie pod Moskwą wybuchł pożar w zakładzie przemysłu kosmicznego. Po dłuższym czasie wydano w końcu oficjalny komunikat, w którym podano, że z powodu prac remontowych zapalił się dach jednego z budynków w miejscowym zakładzie. Miejscowe Centrum Bezpieczeństwa i Obrony Cywilnej Ludności oświadczyło, że "dach budynku zapalił się w strefie przemysłowej przy ulicy Frunze. Prowadzono tam prace, w wyniku których doszło do pożaru".

Pożar w KorolowieDuży pożar w "kosmicznej stolicy" Rosji [WIDEO]

Wcześniej ogień pochłonął między innymi ośrodek badawczy w mieście Twer. Zgodnie z doniesieniami agencji Interfax, ogień zauważono w pokoju na drugim piętrze budynku administracyjnego i od razu rozpoczęto akcję ewakuacyjną. Wstępnie podano, że doszło do awarii sieci elektrycznej. Ogień ostatecznie rozprzestrzenił się na powierzchni prawie dwóch i pół tysiąca metrów kwadratowych.

Akcja ratownicza trwała niemal dobę. Jak podały rosyjskie agencje, zginęło siedem osób, a 27 zostało rannych.

Media informowały także o pożarze w Zakładach Chemicznych Dmitriewskiego. Firma, jak opisuje, jest największym producentem octanu butylu i rozpuszczalników przemysłowych w Rosji i Europie Wschodniej. Nie podano przyczyny pożaru.

Więcej o: