Rosja ogłasza zawieszenie broni w Mariupolu. Na razie nie ma potwierdzenia Ukrainy

Rosyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło zawieszenie broni w Mariupolu, gdzie na terenie zakładów hutniczych Azowstal toczyły się ciężkie walki. Kreml przekazuje, że rozpoczęła się ewakuacja rannych ukraińskich żołnierzy. Do tych doniesień nie odniosła się jeszcze strona ukraińska.

"16 maja, w wyniku negocjacji z przedstawicielami ukraińskiej armii, w oblężonych zakładach hutniczych Azowstal w Mariupolu, osiągnięto porozumienie w sprawie ewakuacji rannych" - precyzuje MON Rosji w depeszy agencji Interfax.

Jak twierdzi strona rosyjska, w poniedziałek rano dziewięciu ukraińskich żołnierzy opuściło Azowstal z białą flagą. Mieli oni reprezentować "większą grupę" i to z nimi rozpoczęto negocjacje. Z relacji Rosji wynika, że ranni żołnierze z Azowstalu mają trafić do szpitala w Nowoazowsku na terenie samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Mariupol. Tak przebiega ewakuacja cywilów z zakładów Azowstal

Czekamy na potwierdzenie tych informacji przez stronę ukraińską.

Szacuje się, że w kombinacie Azowstal jest około 600 rannych żołnierzy. W niedzielę ukraińska rzeczniczka praw obywatelskich Ludmyła Denisowa wezwała ONZ i Międzynarodowy Czerwony Krzyż, aby uratowały żołnierzy broniących Mariupola. Mieli zostać ewakuowani do kraju trzeciego. 

W zakładach brakowało lekarstw, żywności i wody. Część rannych leżała na podłodze. Wielu żołnierzy zmarło nie doczekawszy się pomocy.

Prezydent Rosji Władimir PutinPutin o Finlandii i Szwecji w NATO: To będzie wymagało reakcji Rosji

W weekend rodziny żołnierzy walczących w Mariupolu zaapelowały do przywódcy Chin o pomoc w tej sprawie. Turcja poinformowała z kolei, że oferowała wcześniej pomoc, ale została ona odrzucona przez Kreml. 

W poniedziałek rano strona ukraińska ostrzegała przed możliwymi prowokacjami w Mariupolu. Międzynarodowa społeczność wolontariuszy InformNapalm otrzymała informacje, że rosyjscy okupanci mogą przygotowywać w Mariupolu operację specjalną z udziałem schwytanych żołnierzy i uprowadzonych cywilów - podała agencja Unian.

Więcej o: