Rosja znowu straszy. "Jeśli Finlandia wstąpi do NATO, rozmieścimy dodatkowe wojska na granicy"

- W przypadku rozmieszczenia broni ofensywnej przez NATO w Finlandii, w bliskiej odległości od nas, wzmocnimy nasze granice, rozmieścimy dodatkowe rosyjskie wojska na granicy - zapowiedział szef Komitetu Obrony Rady Federacji ds. Obrony i Bezpieczeństwa. Jak dodał, nic nie może "zagrażać" bezpieczeństwu Rosji.
Zobacz wideo To nie propaganda Kremla wyprała Rosjanom mózgi. Sami wypierają fakt inwazji na Ukrainę

W niedzielę fiński prezydent Sauli Niinistö ogłosił oficjalnie, że Finlandia zamierza ubiegać się o członkostwo w NATO. Tym samym porzuca politykę neutralności wojskowej, którą kraj prowadził od kilkudziesięciu lat. Wcześniej polityk poinformował o tym Władimira Putina. Z formalnym wnioskiem o członkostwo w Sojuszu ma wystąpić także Szwecja. Władze NATO zasugerowały, że do podpisania dokumentów akcesyjnych może dojść już na najbliższym posiedzeniu, które odbędzie się pod koniec czerwca, jeśli do tego czasu formalne wnioski trafią na biurko sekretarza generalnego NATO.

Jak podkreśla "The Moscow Times", w czasie spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO w Berlinie Jens Stoltenberg zapowiedział, że sojusz będzie starał się zapewnić tymczasowe gwarancje bezpieczeństwa podczas rozpatrywania wniosków, w tym prawdopodobnie poprzez zwiększenie swoich oddziałów w regionie.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Rosja znowu grozi Finlandii

Plany te nie podobają się Rosji, która już wielokrotnie groziła Finlandii i Szwecji, że jeśli kraje te przystąpią do NATO, rosyjskie wojsko zareaguje rozmieszczeniem broni jądrowej i rakiet naddźwiękowych w swojej eksklawie kaliningradzkiej znajdującej się 500 km od szwedzkiej stolicy. Rosja wstrzymała też w sobotę dostawy prądu do Finlandii.

W niedzielę przewodniczący rosyjskiego Komitetu Obrony Rady Federacji ds. Obrony i Bezpieczeństwa Wiktor Bondariew zapowiedział, że Rosja rozmieści dodatkowe wojska na granicy z Finlandią, jeśli ta przystąpi do NATO.

- W przypadku rozmieszczenia broni ofensywnej przez NATO w Finlandii, w bliskiej odległości od nas, wzmocnimy nasze granice, rozmieścimy dodatkowe rosyjskie wojska na granicy. Nic nie będzie zagrażało bezpieczeństwu Rosji - stwierdził.

Więcej o: