Szwecja. Partia rządząca za przystąpieniem kraju do NATO

Rządząca w Szwecji Partia Socjaldemokratyczna opowiedziała się za przystąpieniem do NATO. Szwedzka premier Magdalena Andersson ma złożyć wniosek w tej sprawie ciągu kilku dni.

Decyzję podjął zarząd partii na posiedzeniu w niedzielę. "Będziemy działać na rzecz ubiegania się przez Szwecję o członkostwo w NATO" - napisali w oświadczeniu socjaldemokraci.

Zobacz wideo Wojna zniszczyła życie rosyjsko-ukraińskich rodzin. Ekspert: Ta sytuacja jest porażająca

Partia zaznaczyła jednocześnie, że jest przeciwna rozmieszczeniu w Szwecji broni jądrowej lub stałych baz wojskowych Sojuszu. W poniedziałek na temat wniosku o wejście do NATO będzie debatował szwedzki parlament. Dziennik "Aftonbladet" podaje, że stosowne dokumenty zostały już przygotowane. Brakuje tylko podpisu. 

W opublikowanych w kwietniu wynikach sondażu 57 proc. ankietowanych opowiedziało się za wstąpieniem do Sojuszu. Jest to rekordowe poparcie dla NATO

Finlandia w strukturach NATO - zdjęcie ilustracyjneFinlandia i Szwecja w NATO? Sojusz może przezwyciężyć sprzeciw Turcji

Wcześniej w Niedzielę prezydent Finlandii Sauli Niinisto potwierdził, że jego kraj będzie ubiegał się o członkowsko w NATO. Oba państwa chcą dołączyć do Sojuszu z powodu obaw, jakie wywołała rosyjska inwazja na Ukrainę.

Jens Stoltenberg: To będzie historyczna chwila

O rozszerzeniu NATO o kraje skandynawskie w Berlinie rozmawiali dziś ministrów spraw zagranicznych krajów Sojuszu. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przyznał, że Turcja zgłosiła zastrzeżenia związane z członkostwem obu krajów w NATO, ale wyraził przekonanie, że wszelkie problemy zostaną wkrótce rozwiązane. Szef Sojuszu ocenił, że złożenie przez Szwecję i Finlandię wniosków akcesyjnych będzie "historyczna chwilą". 

Jens StoltenbergSekretarz generalny NATO: Ukraina może wygrać wojnę z Rosją

Więcej o: