Decyzję podjął zarząd partii na posiedzeniu w niedzielę. "Będziemy działać na rzecz ubiegania się przez Szwecję o członkostwo w NATO" - napisali w oświadczeniu socjaldemokraci.
Partia zaznaczyła jednocześnie, że jest przeciwna rozmieszczeniu w Szwecji broni jądrowej lub stałych baz wojskowych Sojuszu. W poniedziałek na temat wniosku o wejście do NATO będzie debatował szwedzki parlament. Dziennik "Aftonbladet" podaje, że stosowne dokumenty zostały już przygotowane. Brakuje tylko podpisu.
W opublikowanych w kwietniu wynikach sondażu 57 proc. ankietowanych opowiedziało się za wstąpieniem do Sojuszu. Jest to rekordowe poparcie dla NATO.
Wcześniej w Niedzielę prezydent Finlandii Sauli Niinisto potwierdził, że jego kraj będzie ubiegał się o członkowsko w NATO. Oba państwa chcą dołączyć do Sojuszu z powodu obaw, jakie wywołała rosyjska inwazja na Ukrainę.
O rozszerzeniu NATO o kraje skandynawskie w Berlinie rozmawiali dziś ministrów spraw zagranicznych krajów Sojuszu. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przyznał, że Turcja zgłosiła zastrzeżenia związane z członkostwem obu krajów w NATO, ale wyraził przekonanie, że wszelkie problemy zostaną wkrótce rozwiązane. Szef Sojuszu ocenił, że złożenie przez Szwecję i Finlandię wniosków akcesyjnych będzie "historyczna chwilą".