NATO przekonane, że przezwycięży sprzeciw Turcji ws. wstąpienia Finlandii i Szwecji do Sojuszu

Złożenie przez Finlandię i Szwecję wniosków o członkostwo w NATO będzie historyczną chwilą - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg po nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Berlinie. Szef Sojuszu przyznał, że Turcja zgłosiła pewne obawy wobec członkostwa obu krajów, ale wyraził przekonanie, że problemy zostaną rozwiązane.

Finlandia będzie się ubiegać o członkostwo w NATO. Prezydent Sauli Niinistö i premier Sanna Marin poinformowali w niedzielę, że kraj ten złoży wniosek o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. W najbliższym tygodniu to samo może przekazać Szwecja.

Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg, komentując te doniesienia, podkreślił w niedzielę, że oba kraje są najbliższymi partnerami i ich członkostwo zwiększy bezpieczeństwo pozostałych członków organizacji. Stoltenberg dodał, że będzie to potwierdzeniem polityki otwartych drzwi i pokaże - jak się wyraził - że agresja się nie opłaca.

Sprzeciw wobec wejścia Szwecji i Finlandii do NATO zgłasza Turcja w związku z faktem, że kraje te, zdaniem Ankary, wspierają Partię Pracujących Kurdystanu, którą Turcja uznała za organizację terrorystyczną. Szef Sojuszu przyznał, że Turcja zgłosiła pewne obawy, ale wyraził przekonanie, iż problemy zostaną rozwiązane i kraje członkowskie porozumieją się w sprawie członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO. - Zawsze w NATO robimy tak, że kiedy pojawiają się problemy i pytania, siadamy i rozmawiamy. Jestem przekonany, że znajdziemy porozumienie możliwie szybko - stwierdził szef Sojuszu.

- Turcja jest ważnym sojusznikiem i wyraziła obawy, które są i będą poruszane między sojusznikami - dodał zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana. - Jestem przekonany, że jeśli te kraje zdecydują się na członkostwo w NATO, będziemy mogli je powitać, a także znaleźć wszystkie warunki do spełnienia konsensusu - podsumował. 

Zobacz wideo Kwaśniewski: To, że Putin nienawidzi Zachodu, to żadna nowość

Finlandia będzie ubiegać się o członkostwo w NATO. "Nowa era"

Premier Finlandii Sanna Marin powiedziała w niedzielę, że prezydent i rządowa komisja polityki zagranicznej uzgodnili, iż Finlandia będzie się ubiegać o członkostwo w NATO po rozpatrzeniu sprawy przez parlament. Szefowa rządu w Helsinkach stwierdziła, że jest to historyczny dzień, który otwiera nową erę. Tamtejszy parlament zajmie się tą sprawą w poniedziałek.

W sobotę prezydent Finlandii rozmawiał z rosyjskim przywódcą. Podczas rozmowy telefonicznej Sauli Niinistö powiedział Władimirowi Putinowi o zamiarze wstąpienia jego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Według Moskwy, wstępując do NATO Helsinki popełniają błąd, który przyczyni się do pogorszenia relacji dwustronnych.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Szwecja gotowa do złożenia wniosku o członkostwo w Sojuszu

Szwedzcy socjaldemokraci potwierdzili w niedzielę, że są gotowi opowiedzieć się za przystąpieniem kraju do NATO - podaje Reuters. Szefowa MSZ Szwecji Ann Linde poinformowała w niedzielę, że w ramach nieformalnych konsultacji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich NATO spotkała się ze swoim odpowiednikiem z Turcji Mevlutem Cavusoglu.

- Nie osiągnęliśmy porozumienia z Turcją w sprawie naszego ewentualnego członkostwa w NATO, rozmowy będą kontynuowane na szczeblu dyplomatycznym - przekazała.

Szwecja ma wystąpić z formalnym wnioskiem do Sojuszu już w najbliższym tygodniu.

Turcja przeciwna członkostwu Finlandii i Szwecji w NATO

Taki rozwój wydarzeń nie podoba się prezydentowi Turcji. Jak powiedział, śledzi debatę ws. starań o członkostwo w NATO Finlandii i Szwecji, ale na razie nie ma na ten temat "pozytywnego poglądu".

W jego ocenie oba kraje są "siedzibą wielu terrorystycznych organizacji". Erdogan wytłumaczył, że miał na myśli aktywistów Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), która jest uznana przez Turcję za organizację terrorystyczną, a osoby do niej należące są "aktywne w krajach nordyckich".

Atak hakerski (zdjęcie ilustracyjne)Prorosyjscy hakerzy próbowali przeprowadzać ataki w czasie Eurowizji

Erdogan w swoim przemówieniu podkreślał, że przedstawiciele PKK są "nawet członkami parlamentów w niektórych krajach" - podaje agencja AP. Trudno stwierdzić, o jakich parlamentach mówił Erdogan.

Szefowa szwedzkiej dyplomacji podkreśliła w rozmowie z telewizją SVT, że przekazała stronie tureckiej jasne stanowisko Szwecji. - Uważamy PKK za organizację terrorystyczną, ale jak wielu innych sojuszników NATO prowadzimy rozmowy z innymi organizacjami kurdyjskimi - stwierdziła.

A. Baerbock - Berlin przygotowany na szybkie rozszerzenie NATO

Niemcy są przygotowane na szybką ratyfikację kandydatur Finlandii i Szwecji do NATO - poinformowała szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock. W niedzielę w Berlinie drugi dzień spotkania szefów dyplomacji Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Minister Baerbock powiedziała dziennikarzom, że proces integracji obu państw powinien przebiec szybko, bez zbędnej zwłoki. Jej zdaniem, okres przejściowy między wnioskiem o dołączenie a samym wejściem do NATO powinien być jak najkrótszy. 

Sauli Niinisto, prezydent FinlandiiTo już oficjalne: Finlandia złoży wniosek o przyjęcie do NATO

- Jeśli Szwecja i Finlandia zdecydują się przyłączyć do Sojuszu, powinno to się stać szybko. Musimy upewnić się, że zapewnimy im gwarancje bezpieczeństwa. Nie może być okresu przejściowego, w którym status kandydatów będzie niejasny - dodała szefowa MSZ Niemiec.

Artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego zakłada, że proces ratyfikacji członkostwa może potrwać nawet rok, a w tym czasie kraje kandydujące nie są objęte ochroną artykułu 5, który zapewnia, że atak na jednego członka NATO jest atakiem na cały Sojusz.

Więcej o: