Wojna w Ukrainie. Ukraińcy przygotowują się do dwóch poważnych ataków Rosjan

Trwają walki na wschodzie Ukrainy. W ciągu doby Ukraińcy odparli 12 rosyjskich ataków w Donbasie. W niedzielę bitwy toczą się pod Siewierodonieckiem oraz we wsiach Szczedryszczewe i Woronove.

Jak podaje Sztab Generalny Ukrainy, na wschodzie kraju Rosjanie nadal atakują okolice Łymanu, Siewierodoniecka, Awdijiwki i Kurachowa w Donbasie. Próbują też przegrupować swoje jednostki. Ostrzał huty Azowstal w Mariupolu nie ustaje.

Zobacz wideo Okolice Ługańska. Ukraińscy żołnierze zniszczyli wrogi czołg

Ukraińcy szykują się do dwóch poważnych ataków Rosjan w obwodzie ługańskim

W sobotę 14 maja szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hadaj napisał na Telegramie, że w okolicy panuje ciężka sytuacja. "Ludzie nie wychodzą z ukrycia. Nie można się dowiedzieć, czy żyją krewni, nie ma połączenia z siecią mobilną. To jest nasza rzeczywistość" - podkreślił, dodając, że do obwodu została przywieziona pomoc humanitarna z wodą. Wznowiono także ewakuację - w sobotę z Siewierodoniecka i Wrubiwki zabranych zostało 25 osób.

Hadaj napisał także, że Ukraińcy przygotowują się do dwóch poważnych ataków Rosjan - na Siewierodonieck oraz na trasie Łysychańsk-Bachmut z Popasny i Biełogorowki.

Więcej aktualnych wiadomości z wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr ZełenskiZełenski: Krok po kroku zmuszamy okupantów do opuszczenia naszej ziemi

Wojna w Ukrainie. "Rosjanie kierują wszystkie swoje siły w kierunku Ługańska"

W porannym raporcie z 15 maja szef obwodu ługańskiego poinformował, że "Rosjanie kierują wszystkie swoje siły w kierunku Ługańska". Trwa tam "nieprzerwany chaotyczny ostrzał". Okupant atakuje osiedla.

Bitwy toczą się aktualnie pod Siewierodonieckiem we wsiach Szczedryszczewe i Woronove. Pod Popasną zaobserwowano nagromadzenie sprzętu okupanta. "Nie porzucili pomysłu odcięcia obwodu ługańskiego, zajęcia drogi Łysychańsk-Bachmut, otaczając tym samym nasze wojska w Rubieżnoje, Siewierodoniecku i Łysychańsku" - czytamy. 

W ciągu ostatniej doby Ukraińcy odparli 12 ataków w Donbasie, zniszczyli osiem rosyjskich czołgów, pięć systemów artyleryjskich, dziewięć jednostek bojowych wozów opancerzonych orz pięć pojazdów wroga - podaje Hadaj. 

Wojna w Ukrainie. Most na rzece Doniec, zniszczony w wyniku rosyjskiej agresji. Zdjęcie ilustracyjne.Brytyjski wywiad ocenia sytuację w Donbasie: Działania utraciły impet


***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: