Wołodymyr Zełenski o sytuacji w Donbasie: Krok po kroku zmuszamy okupantów do opuszczenia naszej ziemi

Podczas swojego codziennego wystąpienia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnił, że Ukraina zmusza Rosjan do opuszczenia terytorium ich kraju. Zełenski zwrócił także uwagę, że działania okupanta mają wpływ na rynek żywności w innych krajach.

- Sytuacja w Donbasie pozostaje bardzo trudna. Wojska rosyjskie wciąż starają się pokazać choć trochę zwycięstwa. W 80. dniu inwazji na pełną skalę wygląda to szczególnie szaleńczo, ale nie przerywają tych wszystkich wysiłków - zaznaczył prezydent Ukrainy.

Zobacz wideo

Wołodymyr Zełenski: Krok po kroku zmuszamy okupantów do opuszczenia naszej ziemi

Wołodymyr Zełenski wyraził swoja wdzięczność dla obrońców m.in. Donbasu i Chersonia. - Krok po kroku zmuszamy okupantów do opuszczenia naszej ziemi. Zmuśmy ich też do opuszczenia ukraińskiego morza - podkreślił.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl 

- Nawiasem mówiąc, teraz w wielu miastach i społecznościach Ukrainy toczą się dyskusje na temat zmiany nazw ulic i placów. Radzę sięgnąć do historii ukraińskich Sprawiedliwych i utrwalić ich pamięć - wspomniał prezydent. Stwierdził, że "chodzi o odwagę i człowieczeństwo Ukraińców, którzy już udowodnili, że zło, które spływa na naszą ziemię, jest nieuchronnie stracone".

Zespół Kalush Orchestra podczas finału Eurowizji 14 maja 2022 r.Zełenski o planach zorganizowania Eurowizji w Mariupolu

Wołodymyr Zełenski o działaniach Rosji: Naraża dziesiątki krajów na kryzys cenowy na rynku żywności

Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu mówił także o możliwym kryzysie na rynku żywności spowodowanym wojną w Ukrainie. - Jedną z kwestii, którymi się zajmuję na co dzień, jest bezpieczeństwo żywnościowe. Coraz więcej krajów na świecie zdaje sobie sprawę, że Rosja, blokując nam Morze Czarne i kontynuując tę wojnę, naraża dziesiątki innych krajów na kryzys cenowy na rynku żywności, a nawet głód - podkreślił. I dodał, że jest "to kolejny bodziec dla naszej antywojennej koalicji do bardziej zdecydowanego, wspólnego działania".

Zdj. ilustracyjneUkraina. Atak rakietowy w obwodzie lwowskim. Sześć wybuchów

Ocenił, że ważne jest zwłaszcza wspieranie Ukrainy m.in. poprzez wysyłanie broni. - Im szybciej wyzwolimy naszą ziemię i zapewnimy Ukrainie bezpieczeństwo, tym szybciej przywrócimy normalny stan rynku żywności - stwierdził. 

*******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: