Ukraina wygrywa Eurowizję. Wołodymyr Zełenski o zorganizowaniu konkursu w Mariupolu: Dołożymy starań

Ukraina zwyciężyła 66. Konkurs Piosenki Eurowizji, który w tym roku odbywał się w Turynie. Następny konkurs powinien odbyć się więc w Ukrainie. Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że być może zostanie zorganizowany w Mariupolu.

W sobotę 14 maja odbył się finał 66. Konkursu Piosenki Eurowizji. W Turynie zaprezentowało się 25 wykonawców z 25 krajów. Najwięcej punktów zebrał zespół Kalush Orchestra z Ukrainy (192 punkty od jurorów, 439 punktów od widzów). Oznacza to, że w 2023 roku to właśnie Ukraina powinna być gospodarzem konkursu. Jedną z pierwszych osób, która pogratulowała zwycięzcom, był prezydent Wołodymyr Zełenski.

Zobacz wideo Co zrobić, by wygrać Eurowizję? Analizujemy sympatie widzów na podstawie przykładów z zeszłych lat

Ukraina wygrała Eurowizję. Zełenski: Nasza odwaga imponuje światu

66. Konkurs Piosenki Eurowizji w Turynie wygrała ukraińska Kalush Orchestra. Na drugim miejscu znalazł się Brytyjczyk Sam Ryder. Polak Krystian Ochman zajął dwunaste miejsce. Prezydent Zełenski odniósł się do zwycięstwa Ukrainy w mediach społecznościowych. 

"Nasza odwaga imponuje światu, nasza muzyka podbija Europę! W przyszłym roku Ukraina będzie gospodarzem Eurowizji! Po raz trzeci w swojej historii. I wierzę - nie ostatni. Dołożymy wszelkich starań, aby jednego dnia gościć uczestników i gości Eurowizji w ukraińskim Mariupolu. Wolnym, spokojnym, odbudowanym! Dziękujemy za zwycięstwo Orkiestrze Kalush i wszystkim, którzy na nas głosowali! Jestem pewien, że nasz zwycięski akord w walce z wrogiem nie jest daleko. Chwała Ukrainie!" - napisał prezydent Ukrainy na Facebooku.

Ukraińcom zwycięstwa pogratulowali także politycy i polityczki z innych państw. I tak przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel napisał na Twitterze, że "życzy, by przyszłoroczna Eurowizja odbyła się w Kijowie, w wolnej i zjednoczonej Ukrainie", a przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen dodała, że zwycięstwo Ukrainy świętowane jest na całym świecie. "Dziś wieczorem wasz utwór skradł moje serce" - napisała. Premier Wielkiej Brytanii zwrócił natomiast uwagę, że wygrana Ukraińców to także wyraz poparcia dla walki kraju o wolność.

Więcej aktualnych wiadomości dotyczących wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Mieszkańcy stoją obok zniszczonych w czasie ciężkich walk budynków w Mariupolu, 13.05.2022 r.Największa ewakuacja z Mariupola od początku inwazji. "Wyniszczające"

Eurowizja 2022. Wygrał ukraiński zespół Kalush Orchestra z piosenką "Stefania"

Utwór, który Ukraińcy wykonali w Turynie, nosi tytuł "Stefania". Jego autor Ołeh Psiuk napisał go jeszcze przed rosyjską inwazją, dedykując swojej matce. Po wybuchu wojny piosenka nabrała nowego znaczenia. Ukraińska grupa po wczorajszym występie zaapelowała o pomoc Ukrainie, Mariupolowi i Azowstalowi.

Bucza - zdjęcie archiwalne.Zniszczony rosyjsko-ukraiński świat. "To będzie trwało przez kolejne pokolenia"

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: